ładowanie
Wersja kontrastowa strony
Zanurz się
w krynickim zdroju wiedzy i kultury!
Jesteśmy z Wami już od 1947 roku!
.
Wstrzymaj

Zapraszamy!

Zapraszamy! Zapraszamy!

Zapraszamy w najbliższych dniach do biblioteki na projekcje dwóch filmów oraz spotkania z reżyserem  - panem Krzysztofem Żurowskim. Są to już kolejne wydarzenia z cyklu "Przystanek KRYNICA - w drodze do świętości".

Film pt. "Jan Paweł II na Ukrainie" będzie emitowany 27 maja (poniedziałek) o godz. 9.30. Opowiada o podróży apostolskiej papieża na Ukrainę, którą odbył w dniach 23-26 czerwca 2001 r. Był pierwszym zwierzchnikiem Kościoła Katolickiego, który udał się z oficjalną wizytą do tego kraju  i pierwszym w historii papieżem, który przyjechał na terytorium uznawane za kanoniczne przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną. Projekcja potrwa ok. 30 minut, po niej odbędzie się spotkanie z reżyserem Krzysztofem Żurowskim.

 

28 maja (wtorek) o godz. 16.00 będzie miała miejsce projekcja filmu pt. "Duszochwat - św. Andrzej Bobola", pokazującego postać apostoła Polesia, męczennika, Patrona Polski, świętego, który żył na przełomie XVI/XVII w., w czasach wojen religijnych. Film - fabularyzowany dokument  -  poprzez pośmiertne losy A. Boboli opowiada historię Polski popartą materiałami archiwalnymi oraz świadectwami ludzi z Polski, Litwy Białorusi, Rosji.  W filmie pojawia się wątek współczesnego objawienia się świętego  - w latach 80.tych księdzu w miejscowości swojego urodzenia  - w Strachocinie na Podkarpaciu. Po emisji filmu (będzie trwała ok. 60 min.) zapraszamy na rozmowę z reżyserem - panem Krzysztofem Żurowskim.

Filmy pokazujące postaci św. Jana Pawła II i św. Andrzeja Boboli nie zostały wybrane przypadkowo. Obydwaj święci mieli związki z Krynicą, które warto poznać. To właśnie w naszym uzdrowisku w 1922 r. wydarzył się cud uzdrowienia za wstawiennictwem błogosławionego wtedy Andrzeja Boboli. Został uznany do kanonizacji w Watykanie w 1938 r. Pani Ida Kopecka z Krakowa, śmiertelnie chora, została uzdrowiona podczas modlitwy przy relikwiach błogosławionego, które przywiózł do Krynicy znajomy jezuita z Krakowa.

Na szlakach wędrówek turystycznych ks. Karola Wojtyły w Beskidzie Sądeckim znalazła się też Krynica. Pamiątką pobytów w latach 1953-1958 jest tablica umieszczona w Parku Zdrojowym w pobliżu figury Matki Bożej.

Array

Bibloteka narodowa instytut ksiazki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ACADEMICA - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych polona.pl dyskusyjny klub ksiażki Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego instytut ksiazki - komputery dla  bibloteki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
idź do początku strony