ładowanie
Wersja kontrastowa strony
Zanurz się
w krynickim zdroju wiedzy i kultury!
Jesteśmy z Wami już od 1947 roku!
.
Wstrzymaj

Klub kreatywności w bibliotece

Od maja 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Krynicy- Zdroju rozpoczął działalność Klub Kreatywności. Jest to zupełnie nowa propozycja biblioteki, polegająca na połączeniu różnych form aktywności: tradycyjnej (rękodzieła, kroju i szycia, szydełkowania itp. i z wykorzystaniem nowych technologii (haftu komputerowego, projektowania graficznego i wydruku 3D, animacji, elektroniki). W ramach Klubu kreatywności będą się odbywały zajęcia i warsztaty w grupach lub indywidualnie. Do tego celu został zakupiony specjalny sprzęt. Środki na ten cel Biblioteka pozyskała z projektu „Kluby kreatywności w bibliotekach – druga edycja”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Na czym polega działalność Klubów kreatywności?

Klub kreatywności to miejsce, twórcza przestrzeń tzw. „makespace”, w którym ludzie mogą się spotkać, żeby wspólnie tworzyć, wymyślać, eksperymentować, dzielić się wiedzą, korzystając przy tym z dostępnych narzędzi i zasobów. Tutaj ludzie mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje, ale także nabywać nowe umiejętności lub dzielić się swoją wiedzą.

Czy takie kluby funkcjonują w innych miastach?

Tak, Kluby kreatywności działają już w kilku bibliotekach w Polsce (m.in. w Oświęcimiu, Legionowie, Białej Podlaskiej, Obrazowie), kolejne są w trakcie realizacji. W wielu miastach funkcjonują też wspaniale wyposażone pracownie pod nazwą FABLABY, prowadzone przez fundacje czy stowarzyszenia, w których realizowane są projekty, ciekawe warsztaty. Tego typu zajęcia wprowadzają od dawna biblioteki na całym świcie.

Gdzie będzie się mieścił krynicki Klub kreatywności ?

Nasz klub na ten moment będzie miał charakter mobilny, tzn. zajęcia czy spotkania zaplanowano we wszystkich bibliotekach (Biblioteka Centralna, Filia na osiedlu Czarny Potok, Filia na osiedlu Źródlana, Filia w Bereście i Filia w Tyliczu). Oczywiście tam, gdzie będzie zainteresowanie mieszkańców proponowaną tematyką. W razie potrzeby także poza murami biblioteki. Ale docelowo, kiedy warunki lokalowe biblioteki zmienia się na lepsze, chcemy, żeby miał stałą siedzibę.

Co konkretnie będzie można robić w takim Klubie?

Nasza propozycja została przygotowana po przeprowadzeniu badań sondażowych, na podstawie których wyłoniono tematykę zajęć. Pomysł powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne, a także w celu uatrakcyjnienia oferty biblioteki. A więc w klubie będą szkolenia z kroju i szycia na maszynie, pokaz haftowania komputerowego, warsztaty projektowania na drukarce CD, zajęcia z elektroniki. Ale także z rękodzieła: robienia na drutach, szydełku.

Na zajęciach powstaną jakieś przedmioty czy użyteczne rzeczy?

Oczywiście.  Mamy już gotowe scenariusze. Powstaną tzw. „otulacze” na książki, zakładki, książeczki sensoryczne dla dzieci, maskotki do zajęć czytelniczych – bohaterowie książek dla dzieci czy gadżety biblioteczne z naszym logo. Możemy też wyhaftować sobie wybrany cytat na koszulce, torbie na zakupy. Ale też odtworzyć pamiątki historyczne, lokalne: pieczęcie, odznaki czy miniaturę obiektu, drukując je na drukarce 3D. Fajne gadżety, np. breloczek ze swoją podobizną można zrobić z użyciem pisaka 3D. Ciekawym pomysłem jest zrobienie „czegoś z niczego” - DIY, czyli pop prostu „zrób to sam”. Dużo inspiracji takich pomysłów można znaleźć w Internecie.

W jaki sprzęt będzie wyposażony Klub?

Już zakupiliśmy dwie maszyny do szycia i komputerową hafciarkę. Do tego dojdzie jeszcze drukarka 3D, pisaki 3D, zestawy elektroniczne oraz potrzebne materiały, przede wszystkim filamenty do druku 3D, nici, tkaniny itp. Dla porównania inne kluby mają również pracownie z narzędziami stolarskimi, plotery do wykrawania wzorów z różnych materiałów, frezarki.

Kto może uczestniczyć w zajęciach? Czy będą to tylko grupy czy indywidualne osoby?

Warsztaty i zajęcia są przeznaczone nie tylko dla czytelników biblioteki, ale wszystkich zainteresowanych. Mogą to być zajęcia w grupach (klasy szkolne, organizacje, stowarzyszenia, grupy nieformalne itp.), ale także rodziny np. tata z synem, babcia z wnuczką i wszystkie osoby zainteresowane, bez względu na wiek.

Czy stan epidemii w jakiś sposób wpłynie na zaplanowane działania Klubu?

Tak, jak na wszystkie inne sfery naszego życia. Dlatego musimy wziąć pod uwagę wszystkie ograniczenia i priorytetowo potraktować przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. Dlatego część propozycji będzie dostępna przez Internet, a te zajęcia i szkolenia, które muszą się odbyć „na żywo”, będą miały niewielką liczbę uczestników.

Gdzie można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące Klubu?

Na stronie internetowej biblioteki (www.bibliotekakrynica.pl), naszym FC, plakatach .

Laboratorium pomysłów - scenariusze zajęć i warsztatów
a pod nim scenariusze w pdf
Szyjemy ekoplecaki na książki 
Zakładki do książki
Maskotka Krynickiej Kropelki
Otulacze książki

Program Rozwoju Bibliotek wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

PRBstrFRSIstrpol amstr

 

Bibloteka narodowa instytut ksiazki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ACADEMICA - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych polona.pl dyskusyjny klub ksiażki Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego instytut ksiazki - komputery dla  bibloteki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
idź do początku strony