Miłych czytelników informujemy, że w okresie świątecznym

biblioteka będzie pracować w następującym rozkładzie:

Centrala: ul. Szkolna 3 - 29.03 (Wielki Piątek) - 8-14,   30.03 (Wielka Sobota) - NIECZYNNE

Filia nr 1 (ul. Czarny Potok) - 29.03 (Wielki Piątek) 8-14.

Filia w Tyliczu - 28.03 (Wielki Czwartek),  29.03 (Wielki Piątek) 8-14

Filia nr 3 (ul.Źródlana)  i  Filia w Bereście -(Wielki Piątek) NIECZYNNE

Zapraszamy czytelników do korzystania z książkomatu - książki można zamawiać do piątku 29.03 do godz. 13.00.

Od 2.04 biblioteki czynne w normalnym rozkładzie.

Z książką od papirusu do gigabajtów

To cykl różnorodnych zajęć i spotkań dla dzieci i dorosłych, pokazujących rożne formy książki - od papirusu, tabliczki glinianej, pisanej ręcznie i drukowanej, aż po ebooki i audiobooki czy książeczki sensoryczne. Od maja br. w naszej bibliotece trwają warsztaty pt. „Książkodzieje”, podczas których uczestnicy samodzielnie wykonują różne rodzaje książek. Dzieci z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Muszynce poznawały pismo sumeryjskie, pisząc na tabliczkach glinianych, wykonały skamieliny i malowidła naścienne.  Panie z Klubu Jaworzynki, działającego w Filii na Osiedlu Czarny Potok stworzyły oryginalnie zdobione przepiśniki - spersonalizowane książki kucharskie. Elementem tych warsztatów była prezentacja multimedialna na temat historii książki. Z kolei grupa pań spotykająca się cyklicznie na „Środach z pasjami” w Filii na Osiedlu Źródlana tworzyła tablicę manipulacyjną - rodzaj książki wspierającej rozwój motoryczny i sensoryczny dzieci. Z tablicy będą potem mogli korzystać najmłodsi czytelnicy. Kolejne interesujące zajęcia – pisanie hieroglifami na zwoju, tworzenia papieru czerpanego czy wykonywania ilustracji książkowej, przeplatane czytaniem specjalnie dobranych do tematu książek – odbędą się w najbliższych tygodniach w filiach w Tyliczu, Bereście i Krynicy.

Warsztaty związane z poznawaniem różnych rodzajów książek to tylko cześć projektu pt. Od papirusu do gigabajtów, realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w 2022 r. ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozyskanych w ramach programu Partnerstwo dla książki. Już 26 maja w Filii na Czarnym Potoku odbędzie się SHOW z Panem POETĄ – autorem książek dla dzieci. Kolejne spotkanie, tym razem dla dorosłych z pisarzem lokalnym, zaplanowano na jesień. Po wakacjach na czytelników i wszystkich zainteresowanych czeka ciekawa oferta warsztatów emisji głosu i pracy z mikrofonem. Uczestnicy – dzieci, młodzież i dorośli nauczą się tworzyć słuchowiska i nagrywać audiobooki. Będą mieli możliwość poprawienia swojej dykcji, poznania techniki pracy głosem pod okiem zawodowego aktora. Pasjonatów konkursów i zagadek czeka internetowy quiz pt. Co wiesz o książkach?.

MKiDN_kolor