„Z książką od Papirusu do gigabajtów”

Bibliotekarze mają wiele wcieleń niczym książki zabierają dzieci do krainy wyobraźni, by wspólnie przemierzyć świat. Raz przemieniają się w piratów, a raz cofają się w czasie i wcielają się w rolę ludzi pierwotnych. Wszystko po to, by zachęcić najmłodszych do sięgania po literaturę. Tak stało się i tym razem 9 czerwca w tylickiej bibliotece cofnęliśmy się do prehistorii, by wspólnie krok po kroku poznać historię powstania książki. Na początku przedszkolaki wysłuchały bajki Barbary Wicher pt. „Inka ze Srebrnej Groty”, z której dowiedziały się, że pierwsze książki miały ręce i nogi. Ponieważ ludzie nie znający jeszcze pisma przekazywali sobie opowieści z ust do ust i nanosili je na ścianach jaskiń w postaci malowideł naskalnych. Następnie przedszkolaki przemierzyły wnętrze jaskini specjalnie powstałej w bibliotece i niczym prawdziwi speleolodzy badali jej wnętrze. Dzięki użyciu latarek mogli zaobserwować na jej ścianach powstałe rysunki naskalne. Po wnikliwej obserwacji sami przystąpiliśmy do dzieła. Każdy przedszkolak otrzymał swój przysłowiowy „kawałek skały” i musiał wcielić się w bohaterkę książki, i również narysować sceny z życia ludzi pierwotnych. W ten sposób powstały nam karty z pięknymi ilustracjami do opowieści słownej. Razem z Inką i jej plemieniem przedszkolaki udały się na polowanie na bizony i mamuty, wykonywały piękną biżuterię oraz zagrały w kalambury. Po tych zabawach nadszedł czas pożegnania i dzieci ponownie wsiadły do wehikułu czasu, by tym razem przenieś się do pierwszej starożytnej cywilizacji i poznać twórców pisma klinowego czyli Sumerów. Początkowo było to pismo obrazkowe zapisywane za pomocą piktogramów. Z czasem jednak przyjęto formę uproszczonych pionowych i poziomych kresek wyciskanych za pomocą rycla na miękkich glinianych tabliczkach. Nasi najmłodsi „książkoodkrywcy” również mogli sprawdzić swoje umiejętności i za pomocą wykałaczek na kawałkach masy porcelanowej posługując się pismem klinowym wyciskali swoje imiona. W ten sposób powstała księga imion przedszkolaków. Całość naszych zajęć zwieńczyła prezentacja multimedialna przedstawiająca historię powstania książki.

Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. MKiDN_kolor