XIX w. Krynica w nieznanych zbiorach Antoniego Schneidera

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, które działa przy naszej bibliotece, wzięli udział w dwóch wyjazdach studyjnych do Archiwum Państwowego w Krakowie i w Nowym Sączu. Wizyty odbyły się pod koniec listopada br, w ramach projektu Kryniczanie dla Niepodległej i miały na celu dotarcie do ciekawych materiałów dotyczących Krynicy, a szczególnie z okresu 1914-1918. Dla pasjonatów historii lokalnej obydwie wizyty okazały się bardzo owocne, ale także pozwoliły na zdobycie nowej wiedzy z zakresu samodzielnych poszukiwań archiwalnych.

Pierwszy wyjazd, do Krakowa, który odbył się 27 listopada, był związany z zapoznaniem się z zbiorami Oddziału I Archiwum Narodowego na Wawelu - Akt staropolskich grodzkich i ziemskich, archiwów rodów i rodzin, kolekcji i zbiorów. Członkowie Stowarzyszenia wzięli udział w prelekcji na temat funkcjonowania archiwum i jego zbiorów, którą poprowadził kierownik tej placówki - Wiesław Filipczyk. Uczestnicy spotkania mieli wyjątkową okazję do obejrzenia oryginalnych materiałów: rękopisów, starych ksiąg czy dokumentów królewskich. Wśród szczególnie cennych jednostek zaprezentowanych na pokazie znalazły się: najstarsza księga Sądu Grodzkiego w Krakowie z 1370 r., list hetmana koronnego Jana Chodkiewicza, dokument podpisany przez króla Zygmunta Wazę, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego czy dokumenty, listy z autografem Napoleona Bonaparte, Tadeusza Kościuszki, Joachima Lelewela i wiele innych. Druga część spotkania była poświęcona poznaniu nieznanych materiałów dotyczących Krynicy. Była to tzw. Teka Schneidera – zbiór różnych dokumentów, rękopisów, wycinków i publikacji z okresu XIX w. Antoni Schneider, etnograf i kolekcjoner ze Lwowa jeździł i gromadził materiały na temat wszystkich miejscowości Galicji, z myślą o wydaniu encyklopedii krajoznawczej.

XIX w. Krynica w nieznanych zbiorach Antoniego Schneidera XIX w. Krynica w nieznanych zbiorach Antoniego Schneidera XIX w. Krynica w nieznanych zbiorach Antoniego Schneidera

Kolejna wizyta, do Oddziału Archiwum w Nowym Sączu, miała miejsce 30 listopada.  W ramach spotkania zaplanowano zwiedzanie archiwum, prelekcję na temat zbiorów oraz możliwości poszukiwania informacji w wykorzystaniem portalu szukajwarchiwach.pl. Szczególne zainteresowanie członków Stowarzyszenia wzbudziły Księgi metrykalne z Krynicy, Teczki dokumentów dotyczące Nikifora, Jana Kiepury czy krynickich pensjonatów, Komisji Zdrojowej. Prezentację i pokaz przygotowała pani Agnieszka Filipek.

Odwiedziny w obydwu archiwach pozwoliły na przeprowadzenie kwerendy dotyczącej ciekawych materiałów na temat Krynicy, które w przyszłości będą wykorzystywane do poszukiwań historycznych, prelekcji, wystaw i artykułów prasowych. Zapewne członkowie Stowarzyszenia będą wielokrotnie korzystać ze zbiorów tego cennego zasobu.