Wakacyjny „EkoDesign” w filii w Bereście

Tradycyjnie we wtorek 17 sierpnia  w bibliotece w Bereście odbyły się kolejne zajęcia realizowane w ramach wakacyjnego projektu „Bądź Eko- Kulturalny”. Pierwszą część spotkania poświęciliśmy na przeczytanie kilku kolejnych fragmentów niezwykle interesującej książki pt. „Śmieciogród”. Najpierw z rozdziału „Plastikowa zupa” dowiedzieliśmy się, m.in. tego, że na Oceanie Spokojnym pływa ogromna Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. „Foliówka zamiast obiadu” uświadomiła nam jak wielkim zagrożeniem dla zwierząt są poniewierające się wszędzie tworzywa sztuczne. Na przykład w ciele jednego z wielorybów znaleziono 40 kilogramów tych szkodliwych odpadków! Na szczęście są zwierzęta, które je uwielbiają i trawią z łatwością. O tej ciekawostce wyczytaliśmy w rozdziale „Plastikożerne”. Chodzi o mikroskopijną bakterię Ideonella sakaiensis zjadającą ze smakiem PET-y. Niestety ten śmieciowy super bohater jest maluteńki i konsumpcja idzie mu powolutku, ale naukowcy już od lat pracują zawzięcie, aby go przyspieszyć. Drugą część zajęć przeznaczyliśmy na „ekodesign”, czyli wykorzystanie niepotrzebnych śmieci do stworzenia różnych pożytecznych rzeczy. W ten sposób plastikowe butelki zamieniły się w sympatyczne i kolorowe świnki- skarbonki  Do zobaczenia!

Wakacyjny „EkoDesign” w filii w Bereście Wakacyjny „EkoDesign” w filii w Bereście Wakacyjny „EkoDesign” w filii w Bereście