Tak wyglądało uzdrowisko 150 lat temu

Jeszcze w połowie XIX w. Krynica wyglądała zupełnie inaczej niż w chwili obecnej. Na Deptaku stały już dawno nieistniejące budynki: „Pod Barankiem”, „Pod Orłem”, „Pod Topolami, „Pod Trąbką”. Ówczesna muszla koncertowa, a właściwie pawilon muzyczny, był w ogrodzie różanym, w miejscu, gdzie obecnie stoi Stary Dom Zdrojowy. A centrum uzdrowiska…to obecne skrzyżowanie ul. Kraszewskiego z ul. Ebersa, gdzie kiedyś stał Hotel „Pod Trzema Różami”. Widoki dawnej, urokliwej Krynicy oglądali uczestnicy spotkania pn.”Pogaduchy o Krynicy”, które odbyło się 25 marca br.. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy podzielili się odkrytymi „skarbami”: zdjęciami, ilustracjami i zdobytą wiedzą. Ale tematem rozmów była także obecna Krynica i jej wygląd. Historia czy dawne tradycje mogą się stać ciekawą inspiracją do realizacji nowych pomysłów. Jeden z członków Stowarzyszenia zaproponował powstanie w uzdrowisku nowej atrakcji – platformy widokowej w miejscu dawnej skoczni narciarskiej na Górze Krzyżowej.

A.J.

Deptak w Krynicy, widok na nieistniejącą już zabudowę, fot. nieznany 2 poł. XIX w. (Archiwum Narodowe w Krakowie)- zdj. wyróżniające na stronie

1.1 1.2