S(ż)ycie jest piękne – warsztaty artystyczno-krawieckie

Czy można połączyć książki i promocję czytelnictwa z szyciem na maszynie? Jak najbardziej tak. Potrzeba do tego wyobraźni i kreatywnego myślenia. Taką możliwość stworzył Klub Kreatywności w naszej bibliotece, a konkretnie warsztaty artystyczno-krawieckie pt. „S(ż)ycie jest piękne”, które odbyły się w dniach od 15 sierpnia do 5 września br. Wzięło w nich udział 8 osób. Zajęcia – 20 godzin odbywały się w dwóch 4 – osobowych grupach, z zachowanie wszystkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa i dystansu. Biblioteka w ramach projektu Kluby Kreatywności w bibliotekach zakupiła m. in. 2 maszyny do szycia i hafciarkę, które zostały wykorzystane na warsztatach, resztę sprzętu - swoje prywatne maszyny przynieśli uczestnicy zajęć.  Warsztaty miały na celu zapoznanie z podstawami obsługi maszyn do szycia oraz podstaw kroju i szycia, poznania rodzaju materiałów i dodatków krawieckich.

S(ż)ycie jest piękne – warsztaty artystyczno-krawieckie S(ż)ycie jest piękne – warsztaty artystyczno-krawieckie S(ż)ycie jest piękne – warsztaty artystyczno-krawieckie

Formą ćwiczeń było uszycie spódnicy z wybranego materiału, na podstawie samodzielnie wykonanego wykroju. Wszystkie te umiejętności mają posłużyć do wykonania zakładek i otulaczy do książek oraz książeczki sensorycznej dla najmłodszych czytelników. Warsztaty prowadziła pani Danuta Wydrzyńska, nauczyciel zawodu w szkole krawieckiej, projektantka odzieży, wizażystka i pasjonatka szycia. Pokazała też uczestniczkom różne pomysły na samodzielne wykonanie ozdób, prezentów czy elementów wystroju wnętrz. Klub kreatywności daje możliwość zorganizowania podobnych zajęć w pozostałych filiach biblioteki, np. w Tyliczu czy Bereście ponieważ maszyny do szycia są przenośne, materiały i inne elementy można w każdej chwili przewieźć. Każda zainteresowana osoba, po krótkim przeszkoleniu może przyjść i np. samodzielnie lub w mniejszej grupie coś uszyć, przeszyć, poćwiczyć różne ściegi i szwy dla siebie bądź wykonać coś dla biblioteki.