Miłych czytelników informujemy, że w okresie świątecznym

biblioteka będzie pracować w następującym rozkładzie:

Centrala: ul. Szkolna 3 - 29.03 (Wielki Piątek) - 8-14,   30.03 (Wielka Sobota) - NIECZYNNE

Filia nr 1 (ul. Czarny Potok) - 29.03 (Wielki Piątek) 8-14.

Filia w Tyliczu - 28.03 (Wielki Czwartek),  29.03 (Wielki Piątek) 8-14

Filia nr 3 (ul.Źródlana)  i  Filia w Bereście -(Wielki Piątek) NIECZYNNE

Zapraszamy czytelników do korzystania z książkomatu - książki można zamawiać do piątku 29.03 do godz. 13.00.

Od 2.04 biblioteki czynne w normalnym rozkładzie.

Światowy Dzień Jaja w filii na Czarnym Potoku

W sobotę 12 października podczas sobotnich warsztatów z wyobraźnią w filli1, dzieci miały prawdziwy dzień z jajami, obchodziliśmy bowiem Światowy Dzień Jaja. Dzieci wysłuchały jedną z przygód wesołej Kury Adeli, wykonały przepiękne ptaszki wysiadujące jajeczka. Wcześniej uczestniczyły w bardzo ciekawych eksperymentach z jajem w roli głównej. Oddzielaliśmy żółtko od białka za pomocą plastikowej butelki, sprawdzaliśmy czy jajko umie pływać, wciskaliśmy jajko ugotowane na twardo do szklanej butelki tak aby go nie uszkodzić, moczyliśmy jajko w occie po to aby pozbawić je skorupki i sprawdzić jak wygląda ono środku bez jej rozbijania. Okazało się że jajko może pływać pod warunkiem, że dosypiemy do wody odpowiednią ilość soli, może również odbijać się jak gumowa piłeczka a rozgnieść surowe jako wcale nie jest tak łatwo jakby się wydawało, natomiast wcisnąć jajo do butelki jak najbardziej się da, pod warunkiem że użyjemy do tego ciepłego powietrza. Oprócz eksperymentów, które wszystkim sprawiły ogromną frajdę, sprawdzaliśmy które jajko jest ugotowane a które nie. Dzieci dowiedziały się również wiele ciekawych rzeczy na temat budowy i wykorzystania jajek, a także to czy są one zdrowe czy też mogą nam zaszkodzą. Wzięły również udział w jajkowych wyścigach. Zabawy było co nie miara, a przy okazji w małych głowach zostało dużo ciekawej wiedzy, bo nie ma to jak połączyć ciekawe i wesołe z pożytecznym.