Sobota z wyobraźnią - Dzień Praw Dzieci

20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dzieci. Nie mogło zabraknąć tak ważnego tematu na zajęciach bibliotecznych w Filii 1. Podczas sobotnich warsztatów, które wypadły właśnie tego dnia, dzieci wysłuchały swoich praw i obowiązków.
Wspólnie zastanowiliśmy się co one oznaczają, jak je przestrzegać i na czym w ogóle polegają te zasady. Później wysłuchały opowiadanie zaczerpnięte z książki pt. "Mam prawo i nie zawaham się go użyć" autorstwa Joanny Olech. Wybrałyśmy historię dotyczącą bardzo ważnego prawa a mianowicie: "Wszystkie dzieci maja prawo do równego traktowania, bez względu na kolor skóry, rasę czy płeć. Dzieci niepełnosprawne maja takie same prawa jak ich sprawni rówieśnicy".
Młodzi czytelnicy mieli niecodzienną okazje poczuć się przez chwilę jak osoby niepełnosprawne. Musiały zmierzyć się z różnymi ograniczeniami i na przykład przejść tor przeszkód z zasłoniętymi oczami podobnie jak osoba niewidoma. Poczuć się jak osoba niesłysząca ze specjalnymi wyciszającymi słuchawkami na uszach. Namalować obrazek samymi ustami czy próbować przekazać nam wiadomość za pomocą samych gestów. Wielką trudność sprawiła wszystkim próba gdy cała buzia zapełniona była chrupkami, co uniemożliwiło komunikację. To miało pokazać dzieciom jak trudno jest się porozumieć z otoczeniem osobie głuchoniemej. Te doświadczenia sprawiły że dzieci uświadomiły sobie z jakimi trudnościami na co dzień muszą borykać się osoby niepełnosprawne i jak trudno jest im funkcjonować .
Na koniec wszyscy mogli na chwile wcielić się rolę dzieci z innych krajów wykonując ich piękne, kolorowe portery.

Sobota z wyobraźnią - Dzień Praw Dzieci Sobota z wyobraźnią - Dzień Praw Dzieci Sobota z wyobraźnią - Dzień Praw Dzieci