Skąd wiadomo, że Ziemia jest okrągła?

Kolejne wakacyjne zajęcia w Bibliotece za nami. Dziś rozmyślaliśmy nad tym: „Skąd wiadomo, że Ziemia jest okrągła?”. Dowiedzieliśmy się, że w starożytności uważano, że Ziemia jest płaska, a nad nią jest jedynie niebo. Najłatwiej zaś przekonać się, że jest ona okrągła, wybierając się w podróż samolotem. Gdy spojrzy się wtedy przez okno, zwłaszcza podczas lotu nad oceanem, można dostrzec na horyzoncie krzywiznę Ziemi. Poza tym samoloty latają przez wiele tysięcy kilometrów po linii prostej i nigdy nie docierają do żadnej jej krawędzi. Po zapoznaniu się z dzisiejszym tematem sami postanowiliśmy skonstruować model Ziemi. Użyliśmy do tego papierowych imitacji kontynentów oraz niebieskich balonów.

Skąd wiadomo, że Ziemia jest okrągła? Skąd wiadomo, że Ziemia jest okrągła? Skąd wiadomo, że Ziemia jest okrągła?