Szanowni Czytelnicy,

uprzejmie informujemy, że w miesiącu sierpniu biblioteka będzie nieczynna w soboty.

W tym czasie książki można zamawiać do książkomatu oraz zwracać do wrzutni.

Życzymy miłego czytania!

„Przystanek KRYNICA - w drodze do ŚWIĘTOŚCI” - Andrzej Bobola

28 maja w godzinach popołudniowych odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu „Przystanek KRYNICA - w drodze do ŚWIĘTOŚCI”.  Publiczność miała  okazję spotkać się z reżyserem Krzysztofem Żurowskim oraz obejrzeć film „Duszochwat” o św. Andrzeju Boboli. Św. Andrzej- dziś Patron Polski zginął  śmiercią męczeńską w 1657 r., ale  paradoksalnie Jego postać wpisuje się w ideę krynickiego cyklu drogi do świętości. Beatyfikacja św. Andrzeja odbyła się w 1853 r., natomiast kanonizacji dokonał w Rzymie 17. kwietnia 1938 r. papież Pius XI. I właśnie w kontekście kanonizacji pojawia się krynicki wątek. W 1922r. w Krynicy poddawano leczeniu panią Idę Kopacką z Krakowa cierpiącą na rozmiękczenie kości, podczas radioterapii doszło do  oparzenia ciała. Lekarze nie rokowali wyleczenia. Dlatego z Krakowa przybył do łoża chorej znajomy jezuita, który przywiózł ze sobą relikwie błogosławionego Andrzeja Boboli. Gdy modlono się nad chorą i przyłożono relikwie do poranionego miejsca nastąpił cud uzdrowienia. Ten udokumentowany cud został uznany jako jeden z dwóch  przyjętych do procesu kanonizacyjnego.

Emisja filmu zgromadziła bardzo liczną publiczność- mieszkańców Krynicy i gości z całej Polski przebywających na leczniczej kuracji. Po projekcji wywiązała się ciekawa dyskusja, publiczność zadawała pytania panu Krzysztofowi Żurowskiemu, ale dzieliła się także własnymi przemyśleniami i doświadczeniami, często bardzo osobistymi. Publiczność opuszczając bibliotekę, pytała, kiedy będą kolejne wydarzenia z tego cyklu.