Pogaduchy o Krynicy. Bronisław Babel - biografia odkryta

Na styczniowym spotkaniu pn. Pogaduchy o Krynicy, które odbyło się w środę, 15 stycznia, poruszono kilka ciekawych tematów. Jednym z nich była historia rodziny Bablów, pierwszych stałych mieszkańców uzdrowiska. Kazimierz Babel został mianowany zarządcą zdrojowiska w 1851 r. Jego syn – Bronisław Babel był zasłużoną postacią dla Krynicy. Pełnił funkcję naczelnika gminy, naczelnika Straży Ogniowej, był członkiem wielu komitetów społecznych, wydawał w latach 1885-1888„Krynicę: pismo poświęcone sprawom polskich zdrojowisk, autorem m. in. „Wspomnień z Krynicy”. Prezentację na ten temat przygotowała p. Zyta Turek ze Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, która przez wiele tygodni prowadziła poszukiwania w bibliotekach i archiwach na temat rodziny Bablów. Zarówno Biblioteka Publiczna jak i Stowarzyszenie często otrzymują zapytania od potomków i rodzin osób związanych z Krynicą dotyczące informacji, zdjęć czy innych materiałów na temat swoich przodków. Zdarza się, że te poszukiwania przynoszą nieoczekiwane efekty, nie tylko dla samych zainteresowanych. Tak było w przypadku Józefa Znamirowskiego, powstańca styczniowego, zarządcy Krynicy i posła na sejm galicyjski oraz jego teścia, malarza Alfreda Schouppe. Dzięki pośrednictwu Biblioteki udało się skontaktować ze sobą członków rodzin i pozyskać bogate życiorysy obydwu postaci. Kolejną osobą, którą warto przypomnieć był inżynier Otto Nadolski, autor przebudowy uzdrowiska w pierwszych dekadach XX w. i okresie międzywojennym. Dzięki opracowanym przez niego, nowym inwestycjom Krynica stała się uzdrowiskiem całorocznym. Zaprezentowano także ciekawe propozycje czytelnicze, związane z Sądecczyzną i Krynicą, m. in. „Sądeccy generałowie w służbie polskiej i obcej” J. Gizy, wspomnienia E. Lubomirskiej- Stadnickiej „Na krawędzi epok”, zawierające wątek krynicki czy broszurę z 1904 r. „Braki i wady zdrojowiska Krynica”, dostępne w wersji cyfrowej. Biorący udział w spotkaniu członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy poruszyli także tematy dotyczące spraw bieżących m. in.: daty zakończenia wojny i okupacji w Krynicy, upamiętnienia poległych w walce i na różnych frontach kryniczan oraz nowej zabudowy Krynicy, która powinna komponować się z zabytkową architekturą Krynicy.

Kolejne spotkanie sympatyków historii Krynicy pn. „Pogaduchy o Krynicy” odbędzie się 19 lutego, tym razem o godz. 11.30, jak zawsze w czytelni Biblioteki Publicznej.

Pogaduchy o Krynicy. Bronisław Babel - biografia odkryta Pogaduchy o Krynicy. Bronisław Babel - biografia odkryta Pogaduchy o Krynicy. Bronisław Babel - biografia odkryta