ładowanie
Wersja kontrastowa strony
Zanurz się
w krynickim zdroju wiedzy i kultury!
Jesteśmy z Wami już od 1947 roku!
.
Wstrzymaj

Obraz Sądecczyzny i Krynicy w literaturze

W dniu 24 sierpnia (środa) o godz. 16.30 w czytelni naszej Biblioteki (Al. inż. L. Nowotarskiego 1) odbyło się spotkanie z Agatą Tobiasz pt. „Obraz Sądecczyzny i Krynicy w literaturze” (od średniowiecza do romantyzmu). Agata Tobiasz jest autorką ponad 30 artykułów na temat Sądecczyzny, które ukazały się m. in w Roczniku Sądeckim, Almanachu Muszyny, Wierchach czy Zeszytach Sądecko – Spiskich. W tym roku otrzymała nagrodę za najlepszą książkę wydaną w 2021 r. dotyczącą Sądecczyzny za publikację Zakochany w górach i lasach. O wędrówkach Szczęsnego Morawskiego.

Po raz pierwszy nazwy sądeckich miejscowości pojawiły się w „Dziejach Polski” Jana Długosza, a w kolejnych stuleciach w utworach literatury staropolskiej. Prawdziwe odkrycie Sądecczyzny miało miejsce dopiero w okresie romantyzmu. Udający się w stronę Tatr podróżnicy odkrywali piękno nieco niższych gór i dolin, opisując je w listach, relacjach, dziennikach. Kolejnymi autorami opisów południowej Polski byli ludzie nauki: archeolodzy, geolodzy czy geografowie, m. in. Stanisław Staszic czy Wincenty Pol. Obraz Krynicy z początku XIX w. i kolejnych dekad możemy odnaleźć w wspomnieniach kuracjuszy i lekarzy (F. Stirby, L. Żuławskiego czy M. Zieleniewskiego). Warto sięgnąć do tych tekstów, aby zobaczyć Sądecczyznę i Krynicę sprzed 150 a nawet 200 lat.

Spotkanie autorskie odbędzie się w ramach realizowanego przez Bibliotekę Publiczną projektu pn. „Z książką od papirusu do gigabajtów”

Obraz Sądecczyzny i Krynicy w literaturze

 Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN_kolor

 

Array

Bibloteka narodowa instytut ksiazki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ACADEMICA - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych polona.pl dyskusyjny klub ksiażki Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego instytut ksiazki - komputery dla  bibloteki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
idź do początku strony