Nowa siedziba biblioteki uroczyście otwarta

Biblioteka w nowej siedzibie przy ul. Szkolnej 3 działa od kilku tygodni. Ale uroczyste otwarcie i poświęcenie lokalu odbyło się 9 maja, w czasie trwania ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz Dnia Bibliotekarza.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, instytucji, stowarzyszeń i zaproszeni goście: Piotr Ryba – burmistrz Krynicy – Zdroju, pani Irena Weber – Grelecka - Przewodnicząca Rady Miejskiej, razem z przedstawicielami Rady, Przemysław Gajowski – radny Rady Powiatu Nowosądeckiego, Paweł Maślanka – wiceburmistrz Krynicy – Zdroju. Nową siedzibę poświęcił ks. Andrzej Liszka, proboszcz Parafii Zdrojowej. Wśród zaproszonych gości byli także: Tomasz Demkowicz – dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Grzegorz Jarecki – dyrektor ZOSiP, Aleksandra Pisz, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, Bożena Smoroń – Kowalczyk, dyrektor SP nr 1, Agata Król – Mirek – dyrektor Szkoły Branżowej Izby Rzemiosła.

Fragmenty monologu Ofelii Wiliama Szekspira oraz pieśń na podstawie wiersza „Śmierć Ofelii” Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu Karoliny Fortuny uświetniły to uroczyste wydarzenie. Odbyła się także prezentacja wystawy pt. „Biblioteka Publiczna w Krynicy-Zdroju: miejsca – ludzie – zasoby. 75 lat” przygotowanej z okazji jubileuszu, który przypadł w roku 2022, ale w związku z przeprowadzką nie odbył się.

Otwarcie i poświęcenie Biblioteki było punktem kulminacyjnym kilkudniowych wydarzeń, które książnica przygotowała z tej okazji dla mieszkańców. Codziennie, przez cały tydzień odbywały się różne zajęcia, spotkania i pokazy dla dzieci, dorosłych i seniorów. We wszystkich propozycjach biblioteki wzięło udział ok. 500 osób. W tym czasie biblioteka funkcjonowała normalnie, przyjmując czytelników, którzy wypożyczali książki, korzystali z prasy i czytelni.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy filmu w technologii VR pt. „Kartka z Powstania”. Kilkunastominutowa fabularyzowana opowieść o powstańczym epizodzie wywarła ogromne wrażenie na odbiorcach filmu. Wirtualna rzeczywistość przeniosła widzów w środek walczącej Warszawy, pozwoliła odczuć grozę i tragizm tamtych dni. W ciągu tygodnia film obejrzało około 200 osób. Film wyprodukowało Narodowe Centrum Kultury i VR Heros. Pokazy dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dla dzieci największą atrakcją okazało się „Pirackie pasowanie na czytelnika” – krótka inscenizacja zapraszająca najmłodszych czytelników do pełnego przygód świata książki – Bajkolandii. Był piracki statek, kapitan Sinobrody oraz skrzynia skarbów. Na koniec odbyło się pasowanie na czytelnika, a dzieci otrzymały karty biblioteczne, pamiątkowe dyplomy, balony i słodycze.

Każdy dzień obfitował w spotkania i wizyty. Dzieci z przedszkoli w Krynicy – Zdroju jadąc „Ciuchcią po bibliotece” poznawały wszystkie zakamarki nowej siedziby, a w Strefie Młodego Człowieka czekał na nich biblioteczny robot Bibluś. Kolorowy wystrój pomieszczenia przeznaczonego dla dzieci, duży regał z książkami zachęcały do wypożyczenia książek, ale także do zabawy.  Dynamiczną rozrywkę zapewnił nowy nabytek biblioteki – multimedialna podłoga FunFloor. Dla dzieci z przedszkola Montessori były przygotowane zajęcia psychoedukacyjne, a dla uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Mochnaczki Niżnej zabawy czytelnicze i plastyczne.

Biblioteka gościła również osoby z Środowiskowego Domu Pomocy z osiedla Źródlana. Mogły poznać bibliotekę, ale także wziąć udział w zajęciach plastycznych, konkurencjach ruchowych na podłodze wirtualnej czy słuchaniu czytania.

W środę zorganizowano spotkania integracyjne dla działających na terenie naszej gminy stowarzyszeń, klubów i grup nieformalnych. Nową bibliotekę mieli okazję poznać seniorzy z Klubu Seniora, klubu „Jaworzynki” z biblioteki na osiedlu Czarny Potok, panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Klubu Seniora z Tylicza oraz uczestniczki spotkań „Środa z wyobraźnią” z Filii biblioteki na osiedlu Źródlana. Dla osób biorących udział w zajęciach psychologicznych w klubie Senior Plus odbyła się prezentacja teatru ilustracji kamishibai.

Tydzień intensywnych spotkań w nowej siedzibie biblioteki miał na celu nie tylko pokazanie nowoczesnego wnętrza i przestrzeni, ale przede wszystkim zaprezentowanie bogatej oferty biblioteki. Składa się na nią przede wszystkim bogaty księgozbiór, liczne nowości książkowe, ale także audiobooki, ibuki, gry planszowe, gazety i czasopisma, dostępne również on-line. Na czytelników czeka czytelnia, komputery z dostępem do internetu, wi-fi, drukarki, skaner. Osoby, które potrzebują wyciszonego miejsca do nauki czy pracy mogą skorzystać ze Strefy Coworkingowej.  Biblioteka zaprasza na spotkania z autorami, podróżnikami, prelekcje, zajęcia czytelnicze dla dzieci, warsztaty dla rodziców. Większa przestrzeń tworzy nowe możliwości i ma zachęcić do skorzystania z biblioteki nie tylko jej czytelników, ale i inne osoby, które znajdą tutaj ciekawą propozycję dla siebie.