Nasze spotkania z Janem Pawłem II

Od 8 października br. można przed Kościołem Zdrojowym w Krynicy- Zdroju obejrzeć wystawę poświęconą spotkaniom kryniczan z Janem Paweł II. Ekspozycja powstała pięć lat temu i była prezentowana w Galerii Sztuki „Siedlisko”. W związku z przypadającą w tym roku 100 rocznicą urodzin Ojca Świętego i ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2020 Rokiem Jana Pawła II, biblioteka postanowiła pokazać wystawę szerszej publiczności, tym razem w wersji plenerowej. Ks. A. Liszka, proboszcz Parafii Zdrojowej wyraził zgodę na umieszczenie jej na dziedzińcu świątyni.

Nasze spotkania z Janem Pawłem II Nasze spotkania z Janem Pawłem II Nasze spotkania z Janem Pawłem II

Jan Paweł II, Papież, Człowiek, który na naszych oczach został Świętym. Wiele osób miało to szczęście, że mogło uczestniczyć w pielgrzymkach Ojca Świętego do Polski czy spotkać się z Nim na publicznych i prywatnych audiencjach, m. in. na Placu św. Piotra, w Castel Gandolfo czy na Watykanie. W tych spotkaniach uczestniczyli także kryniczanie. Dla każdego była to wielka radość, wzruszenie i wspomnienia na całe życie. Wiele z tych chwil zostało utrwalonych na pamiątkowych zdjęciach, które możemy dzisiaj obejrzeć na wystawie – ze spotkań z Janem Pawłem II w Rzymie i miejscowościach, które znalazły się na trasach podróży apostolskich papieża do Polski i Słowacji oraz ze spotkań z Karolem Wojtyłą, biskupem i kardynałem archidiecezji krakowskiej. Wszystkie zamieszczone na wystawie fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych, a także z gazet lokalnych „Królowa Krynickich Zdrojów” i „Krynickich Zdrojów”, kroniki Jednostki Ratowniczo—Gaśniczej PSP w Krynicy- Zdroju oraz kronik nadania imienia i patrona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy- Zdroju. Dopełnieniem zdjęć są refleksje i wspomnienia osób, które miały szczęście spotkać Ojca Świętego twarzą w twarz, zamienić kilka słów, czy po prostu przez chwilę być blisko Niego. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych historii, np. małżeństw, które otrzymały błogosławieństwo papieskie będąc tuż po ślubie, pielgrzyma, który na spotkanie z Ojcem Świętym szedł pieszo czy byłej uczennicy Karola Wojtyły z czasów, kiedy był wikariuszem w Kościele św. Floriana w Krakowie.

W relacjach osób powtarzają się pozdrowienia Jana Pawła II dla kryniczan i Jego wspomnienie o pobytach w naszym mieście w latach 50., związanych z wędrówkami po górach. W Krynicy są pamiątki pobytu ks. Karola Wojtyły w postaci wpisów do księgi celebransów. Nasze miasto znalazło się na trasie Szlaków Papieskich. Dzisiaj na terenie Gminy Krynicy-Zdroju mamy dwie szkoły im. Jana Pawła II, tablice pamiątkowe w Parku Zdrojowym z płaskorzeźbą Papieża i datami Jego pobytów w uzdrowisku, a także pomnik Ojca Świętego. Ale czy obok tych materialnych śladów, jest w naszych sercach zbudowany Jego prawdziwy duchowy pomnik? Czy świadectwo życia, Jego słowa są wciąż żywe wśród nas? „Mądre spotkania trwają nadal po ich skończeniu. Mimo upływu 28 lat, spotkanie z Janem Pawłem II trwa we mnie nadal” – napisał autor kilku fotografii prezentowanych na wystawie. Wystawa mogła powstać dzięki życzliwości wielu osób, które zgodziły się udostępnić swoje zdjęcia i podzielić się wspomnieniami ze spotkań z Ojcem Świętym.

Ekspozycja jest również dostępna w wersji on-line na stronie biblioteki: https://www.bibliotekakrynica.pl/wystawa/nasze-spotkania-z-janem-pawlem-ii.html