Narodowe Czytanie przy pomniku dr Józefa Dietla

W  sobotę (7 września), w Krynicy- Zdroju, tak jak i w wielu innych miejscowościach w całej Polsce, odbyło się Narodowe Czytanie. Wydarzenie zorganizowała nasza biblioteka w Parku M. Dukieta, pomiędzy fontanną „Setką”, a pomnikiem dr J. Dietla. W tym roku czytane były nowele pozytywistyczne: Dym M. Konopnickiej, Katarynka B. Prusa, Orka W. S. Reymonta i Rozdzióbią nas kruki, wrony… S. Żeromskiego. Wybrane lektury czytało kilkanaście osób, w tym przedstawiciele władz, służb mundurowych, ksiądz, wolontariusze biblioteki, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, Stowarzyszenia Miłośników Krynicy i mieszkańcy Krynicy- Zdroju. Czytanie rozpoczął Piotr Ryba, burmistrz Krynicy- Zdroju, po nim wystąpił wiceburmistrz Paweł Maślanka, a następnie Piotr Szyszka, komendant Straży Miejskiej i Sebastian Wójtowicz – zastępca komendanta policji. W następnej kolejności czytali: Mateusz Tokarz, Anna Kuryłowicz i Marcelina Moskal oraz Magdalena Krzeszowska (dyrektor Biblioteki Publicznej), Andrzej Krzeszowski, Hubert Śliwiński i Krystyna Grab, Ks. Paweł Śliwa, Joanna Kostrzewa, Halina Fedorczak i Agnieszka Szczotka. Oprawę muzyczną  przygotował Hubert Śliwiński, poeta, autor muzyki, założyciel Twórczej Grupy Muzycznej NaŚi. Impreza zgromadziła spore grono słuchających, mimo odbywającej się w tym samym czasie na Deptaku dużej imprezy sportowej  - Festiwalu Biegowego.

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Została zapoczątkowana w  2012 r. Odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej.