Marian Włoszczyna – 60 lat po tragedii w Tatrach

Na kwietniowym spotkaniu pn. „Pogaduchy o Krynicy” (26.04) w naszej bibliotece, pojawiło się kilka ciekawych tematów. Jednym z nich było wspomnienie młodego taternika, Mariana Włoszczyny, który 60 lat temu zginął tragiczną śmiercią w górach.  Jego piękny grób na krynickim cmentarzu do tej pory budzi duże zainteresowanie, zwłaszcza, że co roku, w rocznicę śmierci ktoś zostawia tam wiązankę kwiatów. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć zdjęcia i pamiątki przyniesione przez panią Beatę Oleksiuk, bratanicę Mariana Włoszczyny. Wśród nich były fotografie, artykuły prasowe, listy. Wiele osób pamiętało jeszcze te wydarzenia: wypadek, kilkudniowe poszukiwania ciała i potem pogrzeb, z udziałem tłumów kryniczan.

Wspaniała niespodziankę przygotował pan Leszek Walczyk. Przywiózł ze sobą z Krakowa i zaprezentował własnoręcznie wykonaną makietę domu „Pod Barankiem”.  Budynek, pochodzący z pierwszej zabudowy uzdrowiska, z początku XIX w., został odtworzony na podstawie rycin i najstarszych zdjęć Krynicy. Pan Tomasz Walczyk, na podstawie dostępnych planów uzdrowiska, najstarszych widoków i fotografii odtworzył układ urbanistyczny kurortu z pierwszej połowy XIX w.  Tutaj, gdzie obecnie znajduje się Deptak, Stary i Nowy Dom Zdrojowy czy Stare Łazienki Mineralne, stały zupełnie inne budynki, od dawna nieistniejące. Oprócz domu „Pod Barankiem” znajdował się pawilon muzyczny, dom „Pod Orłem”, bazar, pierwsze zabudowania kąpielowe – łazienki. Pan Walczyk – wielki pasjonat historii Krynicy nadal pracuje nad kolejnymi makietami architektury dawnej Krynicy. Warto, by te piękne obiekty znalazły miejsce do stałej ekspozycji do oglądania przez mieszkańców i gości.

Ciekawe wspomnienie o poecie Lwowa, Henryku Zbierzchowskim zaprezentował pan Gabriel Woźniak. Postać barda i pisarza przywołała wspomnienia – jeden z jego utworów z pamięci wyrecytował pan Julian Milanicz.

Kolejne spotkanie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy odbędzie się 22 maja.

Marian Włoszczyna – 60 lat po tragedii w Tatrach Marian Włoszczyna – 60 lat po tragedii w Tatrach Marian Włoszczyna – 60 lat po tragedii w Tatrach

zdjęcie w środku  makieta domu „Pod Barankiem”