Mam śmieszka duszę - spotkanie z Panią Ireną Ligęzą

„Mam śmieszka duszę” - powiedziała Pani Irena Ligęza, krynicka autorka wierszy dla dzieci podczas wczorajszego spotkania (8 czerwca) w Bibliotece Publicznej.

Spotkanie miało nietypowy przebieg, bo odbyło się bez bezpośredniego udziału publiczności, ale on-line z transmisją na żywo. Uczestnicy oglądali rozmowę przez kanał YouTube biblioteki. Były to przede wszystkim dzieci z nauczycielami ze szkół podstawowych z Krynicy, Tylicza, Berestu, Polan i Mochnaczki Wyżnej, w sumie ponad 300 osób. Nie brakło też osób dorosłych: znajomych Pani Ireny, mieszkańców Krynicy i miłośników literatury dziecięcej.

Rozmowę z autorką prowadziła Magdalena Kraszewska- Kot z księgarni dziecięcej „Drzewiec”. W spotkaniu uczestniczyła także tłumaczka języka migowego Alicja Niemiec.

Pani Irena Ligęza mieszka w Krynicy od 60 lat, z zawodu jest nauczycielką biologii. Pisze wiersze dla dzieci, bajki, fraszki dla dorosłych, maluje obrazy. Pasję twórczą odkryła w sobie, będąc już dojrzałą osobą, mamą i babcią. „Bajeczki zaczęłam pisać z potrzeby serca. Długo krążyły mi po głowie jakieś rymy, słowa, więc wzięłam długopis i zaczęłam je łączyć. Tak powstały moje pierwsze wiersze. Właściwie nigdy nie zastanawiam się, o czym mam pisać, tylko dwa wiersze powstały na zamówienie. Jeden dla wnuczki o pomidorze, drugi napisałam, kiedy odwiedził mnie mój prawnuczek Tomek z samochodem strażackim” - powiedziała autorka.

Twórczość Pani Ireny jest bardzo radosna, jak sama o sobie powiedziała - „Mam śmieszka duszę, widzę te radosne, pozytywne strony życia, mimo trudnego, wojennego dzieciństwa i wielu innych doświadczeń życiowych”. Pisarka pochodzi z patriotycznej rodziny, jej dziadek i ojciec należeli do AK, a bliscy w czasie wojny ukrywali rodzinę żydowską: matkę z dzieckiem. Jako najmłodsza i najmniejsza dostarczała im jedzenie. Pani Irena Ligęza była bardzo zaskoczona, kiedy otrzymała wiadomość, że zostanie odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Odrodzenia Polski.

Pisarka wydała książkę pt. „Coś wam powiem, bajki i wiersze dla dzieci”, którą można wypożyczyć w bibliotece lub kupić w księgarni Drzewiec, nawet z dedykacją autorki. Pozostałe utwory czekają na wydanie.

Spotkanie zostało zarejestrowane i można je obejrzeć na kanale YT biblioteki, pod linkiem

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” oraz logotypu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu;

Mam śmieszka duszę - spotkanie z Panią Ireną Ligęzą Mam śmieszka duszę - spotkanie z Panią Ireną Ligęzą Mam śmieszka duszę - spotkanie z Panią Ireną Ligęzą