Makieta dawnej Krynicy już otwarta

W piątek, 25 października podczas otwarcia Parku M. Dukieta odbył się pierwszy, oficjalny pokaz makiety Krynicy z 1862 r. wykonanej przez pana Leszka Walczyka, członka Stowarzyszenia Miłośników Krynicy. W wydarzeniu wzięli udział: Burmistrz Piotr Ryba, Przewodnicząca Rady Miejskiej Irena Weber-Grelecka, dyrektor Biblioteki Publicznej Magdalena Krzeszowska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Krynicy Agata Jarosz, członkowie Stowarzyszenia, mieszkańcy Krynicy i liczni goście. Makieta zawiera 12 obiektów dawnego zakładu zdrojowego (dzisiejszy Deptak), które już od dawna nie istnieją. Kompozycja ma długość 3 m, szerokość 84 cm, a wysokość budynków wynosi 30 cm. Autor dzieła opowiada, jak zrodził się pomysł i w jaki sposób doszło do realizacji: ”Podczas jednego z corocznych zjazdów maturzystów z lat 1959 -1961 otrzymałem w prezencie przepiękne zdjęcie z roku 1862 przedstawiające Krynicę z lotu ptaka. Było to inspiracją do głębszego zainteresowania się jej historią. Poszukując materiałów trafiłem poprzez przyjaciela z dzieciństwa - Władka do Biblioteki Publicznej w Krynicy-Zdroju. Był to strzał w dziesiątkę. W bibliotece gromadziła się grupa pasjonatów tego pięknego uzdrowiska na comiesięcznych „Pogaduchach o Krynicy”. Były i są to wspaniałe spotkania (około 60 spotkań), organizowane przy ogromnym zaangażowaniu wspaniałej załogi biblioteki. Efektem tego od dwóch lat mamy STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW KRYNICY! Podczas tych spotkań rodziła się myśl odtworzenia nieistniejącej już zabudowy Krynicy, wzorując się na fotografii z 1862 r. Szukając zdjęć z tego okresu stopniowo tworzył się zarys makiety. Wraz z synem zdobywaliśmy cenne materiały pozwalające odtworzyć starą Krynicę. Po słynnej Wiekopomnej Komisji dr. Józefa Dietla Krynica zaczęła rozbudowywać i przebudowywać się w błyskawicznym tempie. Należało być bardzo ostrożnym by nie przedobrzyć. Wielką pomocą okazał się zbiór zdjęć i opracowań dr. Michała Zieleniewskiego, który nie wiadomo dlaczego znalazł się w Bibliotece Kórnickiej PAN (koło Poznania). Materiały dr. Leona Żuławskiego, przewodniki dr. Zygmunta Wąsowicza, dr. Stanisława Lewickiego czy dr. Franciszka Kmietowicza pozwoliły w miarę realistycznie uprawdopodobnić makietę. Początkowo nawet nie myślałem o jej budowie. Dla ciekawości postanowiłem odtworzyć dom „Pod Barankiem”, a potem to już poszło. Mój syn odszukał mapę katastralną Krynicy z 1862 r. Komputer „pomógł” mi porównać ściany budynku na zdjęciu z długością tych ścian na mapie. Pozwoliło to na zachowanie proporcji obiektów. Może ktoś zapytać o czerwone dachy. Zapewne do budowy wykorzystywano lokalny materiał.  W tym czasie w Krynicy były tartaki, cegielnie, była nawet huta. Z czego jest zbudowana makieta? W dużej mierze z recyklingu (tektury z opakowań), chociaż korzystałem też z tego, co mi „pod rękę wpadło” (podkładki pod śrubki, okucia do drzwiczek i inne drobiazgi). Dużą pomocą były sklepy modelarskie (drzewa, trawa, farby specjalne i inne akcesoria). Ciekawostką są ławeczki. Niestety te sprowadzone z Chin okazały się zbyt małe. W sukurs przyszła mi drukarka 3D, na której zostały wydrukowane elementy ławeczki - boczki i oddzielnie deseczki. Cała konstrukcja została oparta na listwach, arkuszach balsy (ściany boczne i łatwe w obróbce detale) i płytach pilśniowych. Reszta to moja tajemnica. Niech służy poznawaniu historii NASZEJ UKOCHANEJ KRYNICY!!!” Pan Leszek Walczyk (ur. 1941 r.) - pomysłodawca i autor makiety Krynicy jest kryniczaninem z urodzenia, absolwentem tutejszego Liceum Ogólnokształcącego. Z zawodu technikiem telewizyjnym, pracował w TVP Kraków. Kolekcjonerem i pasjonatem historii Krynicy, członkiem-założycielem Stowarzyszenia Miłośników Krynicy. Także kontynuatorem tradycji rodzinnych – Jego dziadek Antoni Kukulski, fotograf, utrwalił na zdjęciach miasto i uzdrowisko z lat międzywojennych, ojciec – inż. Ludwik Walczyk był projektantem fontanny „Setka” w parku M. Dukieta.  Całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki pomocy Biblioteki Publicznej w Krynicy- Zdroju (logistyka, przygotowanie ekspozycji historycznej), zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Miłośników Krynicy (montaż, zdjęcia, konsultacje historyczne) i wsparciu burmistrza Krynicy- Zdroju Piotra Ryby oraz Urzędu Miejskiego (udostępnienie powierzchni wystawienniczej oraz sfinansowanie gabloty i wydruków). Makieta jest dostępna dla oglądających w godzinach otwarcia pawilonu.