Krynica na przedwojennym, amatorskim filmie

Cykliczne spotkania pn. „Pogaduchy o Krynicy” organizowane przez Stowarzyszenia Miłośników Krynicy i Bibliotekę Publiczną gromadzą co miesiąc grono osób zainteresowanych przeszłością Krynicy. Ostatnie spotkanie, które odbyło się 28 czerwca było poświęcone wielu tematom. Najważniejszym punktem programu był pokaz przedwojennego amatorskiego filmu niemego, pokazującego kilka wydarzeń z międzywojennej Krynicy. Ten unikalny film odnalazł i przygotował do projekcji pan Leszek Walczyk. Obraz przedstawiał przemarsz Straży Pożarnej na Deptaku, oficjalne uroczystości związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz wizytę lub inspekcję władz czy ważnych osobistości w uzdrowisku. Na filmie można było rozpoznać dyrektora L. Nowotarskiego, dr Ferdynanda Pawłowskiego- lekarza naczelnego uzdrowiska czy inż. J. Krówczyńskiego. W części zatytułowanej „Krynica na co dzień” były scenki przedstawiające rodzinę Kamyków, ówczesnych gości uzdrowiska, niektóre obiekty (zakład dietetyczny Witoldówka) i zakłady usługowe (zakład fotograficzny, sklep Jules). Podczas spotkania, jak zawsze prezentowane były stare zdjęcia, przedstawiające dawną Krynicę i osoby z nią związane. Pan Leszek Walczyk zaprezentował także kilka zdjęć przedstawiających zbudowane przez niego makiety domów Pod Barankiem, Pod Trąbką, Pod Topolami, Pod Szwajcarem, pierwszej pijalni i kapliczki nad źródełkiem. Pani Anna Morawska pokazała rycinę z 1943 r. autorstwa swojego ojca Stanisława Stafińskiego, przedstawiającą nietkniętą figurę Matki Bożej w Parku Zdrojowym tuż po wielkiej wichurze, która połamała wszystkie drzewa wokół niej. Gościem spotkania była pani Barbara Cieniawa, prezes Krynickiego Towarzystwa Kulturalnego im. J. Kiepury w latach 1997-2004, autorka kilku powieści obyczajowych. Pani Cieniawa podarowała Stowarzyszeniu i Bibliotece metalowe tace – okolicznościowe pamiątki z różnych wydarzeń z lat 70. tych i 80.tych. m. in. Festiwalu im. Jana Kiepury czy Zimowych dni Krynicy.

Kolejne spotkanie zaplanowano 31 lipca 2019 r.