Krynica czasów dra Zieleniewskiego na dawnych fotografiach

Pod takim tytułem odbyły się (25 października) w naszej bibliotece dwie prelekcje połączone z pokazem najstarszych fotografii uzdrowiska ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej PAN. Wystąpienia poprowadził dr Tomasz Walczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Krynicy. W godzinach przedpołudniowych na spotkanie została zaproszona młodzież licealna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Krynicy- Zdroju, natomiast po południu, na godz. 16.00 przybyli członkowie Stowarzyszenia, mieszkańcy Krynicy, w większości uczestnicy otwarcia parku M. Dukieta i makiety dawnej Krynicy, które miało miejsce godzinę wcześniej. Kilka miesięcy temu Stowarzyszenie Miłośników Krynicy pozyskało reprografie najstarszych zdjęć Krynicy z kolekcji dr Michała Zieleniewskiego, które znajdują się w zbiorach Biblioteki Kórnickiej. Najstarsze fotografie są datowane na 1862 r., ale także 1865 czy 1872 r. Przedstawiają widoki, poszczególne budynki czy obiekty zakładu zdrojowego z czasów, kiedy lekarzem uzdrowiskowym był dr Michał Zieleniewski (od 1857 r. przez kolejne 30 lat). Chociaż niektóre z nich są sygnowane nazwiskami ówcześnie działających w Galicji fotografów: Walerego Maliszewskiego, Józefa Edera, Simona Balicera czy Bronisława Babla, to w wielu przypadkach autorstwo zdjęć budzi pewne wątpliwości i skłania do dalszych poszukiwań. Wiele zdjęć czy ujęć były dotąd zupełnie nieznane, chociażby Hotelu Warszawskiego, domów na tzw. zarzeczu czy widoku całego zakładu zdrojowego. Prelekcje zorganizowało Stowarzyszenia Miłośników Krynicy w ramach projektu dofinansowanego przez Urząd Miejski w Krynicy- Zdroju pt. „Na tropach lokalnej historii- już od przedszkola”. Zdjęcia Krynicy z Biblioteki Kórnickiej stały się także inspiracją do powstania makiety dawnej Krynicy, którą wykonał pan Leszek Walczyk. Makieta oraz opisująca ją wystawa historyczna jest dostępna dla zwiedzających w pawilonie obok Parku im. M. Dukieta. Dla osób, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniu lub chciałyby raz jeszcze posłuchać o dawnej Krynicy została udostępniona relacja: