Kreską Nikifora - Wakacje ze sztuką w Filii na Czarnym Potoku

Podczas kolejnego dnia warsztatów, które odbywają na w Filii na Czarnym Potoku, młodzi czytelnicy poznali Nikifora - związanego z Krynicą Łemka z pochodzenia, samouka, malarza- amatora, jednego z najwybitniejszych twórców "sztuki naiwnej". Zajęcia inspirowane były wspaniałą książką Marii Strzeleckiej "Nikifor". To bogato ilustrowana opowieść o Epifaniuszu Drowniaku, wybitnym łemkowskim malarzu, który stworzył swój niepowtarzalny styl. Mimo wielu przeciwności losu – biedy, kalectwa, prześladowań i niezrozumienia – wytrwale podążał własną ścieżką. Miał świadomość swego geniuszu i wyjątkowości sztuki, którą kreował. Dzieci poznały jego wspaniały życiorys, tajniki technik malarskich jakimi się posługiwał. Wykonały również dwie prace plastyczne: piękny porter malarza oraz rysunek inspirowany jego stylem malarskim.