Spacerem po Krakowie – wirtualnie na Podgórze

Proponujemy Państwu obejrzenie, w ramach Klubu Podróżnika filmu na temat dzielnicy Krakowa – Podgórza. Niegdyś samodzielne, niewielkie miasteczko, przyłączyło się ponad sto lat temu do podwawelskiego grodu. Mimo to udało się mu zachować swój niepowtarzalny charakter i klimat. Ten rejon Krakowa jest kojarzony przede wszystkim z kopcem Krakusa, fortem św. Benedykta i zabytkowymi świątyniami. W latach 1941-1943 Niemcy urządzili w dzielnicy getto dla ludności żydowskiej, wywiezionej potem do obozów pracy i zagłady. Z obecnych ciekawostek warto wiedzieć, że na wzgórzu Krzemionki od 60 lat działa regionalny ośrodek TVP (dawnej Telewizja Kraków, obecnie TVP 3),  gdzie powstało wiele programów informacyjnych i publicystycznych.  W ostatnim czasie duże zainteresowanie budzi nowa kładka pieszo-rowerowa Bernatka, a szczególnie balansujące na linie rzeźby linoskoczków.

Spacer po Podgórzu prowadzi Tomasz Walczyk, licencjonowany przewodnik krakowski, autor bloga SlowTravel.pl, pasjonat historii, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Krynicy.

Podgórze   - to pierwszy film z cyklu Krakowski Spacerownik, kolejne będą Państwo mogli oglądać sukcesywnie na stronie internetowej biblioteki.