ładowanie
Wersja kontrastowa strony
Zanurz się
w krynickim zdroju wiedzy i kultury!
Jesteśmy z Wami już od 1947 roku!
.
Wstrzymaj

Jak Krynica stała się stolicą Galicji

Tę mało znana kartę z dziejów naszego miasta oraz inne wydarzenia z lat I wojny światowej przybliżył słuchaczom dr Tomasz Walczyk podczas wczorajszej prelekcji (14 listopada) w Bibliotece Publicznej.  Spotkanie pt. „Ze Lwowa do Krynicy. Nieznana stolica Galicji. 1914-1918” było kolejnym wydarzeniem z cyklu Kryniczanie dla Niepodległej, które realizuje w tym roku Stowarzyszenie Miłośników Krynicy, wspólnie z Biblioteką Publiczną. We wrześniu 1914 najważniejsze władze Królestwa Galicji i Lodomerii, uciekając ze Lwowa przed wojskami rosyjskimi, przybyły koleją do Krynicy.  Byli to m. in. namiestnik Michał Korytowski, marszałek sejmu Stanisław Niezabitowski, członkowie komisji, dyrekcji i departamentów oraz urzędowa Gazeta Lwowska, z red. naczelnym Adamem Krechowieckim. Autor wystąpienia opowiedział także o innych związkach Krynicy ze Lwowem, m. in. kulturalnych czy personalnych. Prelegent - dr Tomasz Walczyk jest wiceprezesem Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, pasjonatem historii Krynicy, kolekcjonerem, autorem artykułów m. in. do „Krynickich Zdrojów” i innych publikacji. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Krynicy oraz kuracjusze, którzy po zakończeniu wykładu podjęli dyskusję, zadawali liczne pytania.

W tej ciekawej lekcji historii, zarówno polskiej jak i lokalnej mieli okazję uczestniczyć także uczniowie z III klas gimnazjalnych ze Zespoły Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Krynicy- Zdroju. Prelekcja na temat przeniesienia stolicy Galicji ze Lwowa do Krynicy i przebiegu I wojny światowej na naszych terenach, odbyła się w szkole dzień później (15 listopada).

Spotkania zostały dofinansowane przez Gminę Krynicę- Zdrój, w ramach programu wspierającego działalność organizacji pozarządowych.

Jak Krynica stała się stolicą Galicji Jak Krynica stała się stolicą Galicji Jak Krynica stała się stolicą Galicji

 

Array

Bibloteka narodowa instytut ksiazki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ACADEMICA - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych polona.pl dyskusyjny klub ksiażki Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego instytut ksiazki - komputery dla  bibloteki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
idź do początku strony