Historie lokalne w kinie letnim

W piątkowy wieczór, 30 sierpnia w kinie letnim odbyła się projekcja filmu ze spektaklu pt. „Gdy skamienieje wiatr”, zorganizowana przez naszą bibliotekę. Pokaz odbył się na Plantach na wysokości pensjonatu „Wisła”.  Wydarzenie miało upamiętnić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.  W miejscu projekcji filmu została zaprezentowana wystawa „Obrazy czasu wojny… Krynica 1939-1945”, przygotowana przez bibliotekę.

Film został nakręcony podczas premiery spektaklu „Gdy skamienieje wiatr, będziemy wzruszać powietrze” w reżyserii Szymona Budzyka, która odbyła się 5 września 2017 r. na scenie zbudowanej w starej kotłowni Łazienek Mineralnych na Deptaku. W inscenizacji wzięli udział, obok zawodowych aktorów (Anny Rakowskiej, Andrzeja Rozmusa i Wojciecha Kality) mieszkańcy Krynicy, występując, jako statyści  i  chór. Scenariusz spektaklu łączy ze sobą wątki fabularne z wydarzeniami historycznymi, szczególnie z czasów II wojny światowej i okupacji. Powstał na kanwie lokalnych historii: miłości Reny Kornreich  i Andrzeja Garbery, pilota i kuriera z Tylicza oraz  działalności księdza Władysława Gurgacza.