Miłych czytelników informujemy, że w okresie świątecznym

biblioteka będzie pracować w następującym rozkładzie:

Centrala: ul. Szkolna 3 - 29.03 (Wielki Piątek) - 8-14,   30.03 (Wielka Sobota) - NIECZYNNE

Filia nr 1 (ul. Czarny Potok) - 29.03 (Wielki Piątek) 8-14.

Filia w Tyliczu - 28.03 (Wielki Czwartek),  29.03 (Wielki Piątek) 8-14

Filia nr 3 (ul.Źródlana)  i  Filia w Bereście -(Wielki Piątek) NIECZYNNE

Zapraszamy czytelników do korzystania z książkomatu - książki można zamawiać do piątku 29.03 do godz. 13.00.

Od 2.04 biblioteki czynne w normalnym rozkładzie.

Historia prawdziwa - Bronisław Babel

Przez kilka miesięcy w Klubie Kreatywności trwało tworzenie animowanej, historycznej opowieści o Bronisławie Bablu i jego rodzinie. Była to pierwsza, polska rodzina, która osiedliła się na stałe w uzdrowisku. Ojciec Bronisława, Kazimierz Babel został zarządcą Krynicy i w 1851 r. przyjechał do zdroju z całą rodziną.

W lipcu br. odbyły się warsztaty literackie, podczas których przygotowano wszystkie materiały historyczne, biograficzne i zdjęcia. Na tej podstawie powstał scenariusz, wybrano poszczególne postaci opowieści i naszkicowano sceny. Następnie wolontariusze i pracownice biblioteki tworzyli stroje dla bohaterów opowieści, szyjąc je samodzielnie dla gotowych drewnianych kukiełek. Głowy lalek wykonał Huber Śliwiński, szukając podobieństwa na autentycznych fotografiach sprzed ponad stu lat. Stroje inspirowane modą z drugiej połowy XIX w.  wykonały wolontariuszki Agnieszka Szczotka i Halina Fedorczak oraz Magdalena Krzeszowska, Małgorzata Pomietło i Anna Oleksy z biblioteki.

Kolejnym etapem było po klatkowe nakręcenie filmu i wykonanie komputerowej animacji. Realizację tej części projektu wykonali Hubert Śliwiński i Anna Oleksy. W filmie istotna była scenografia, pokazująca autentyczne widoki XIX w. uzdrowiska. Powstała dzięki unikalnym, najstarszym zdjęciom uzdrowiska z Biblioteki Kórnickiej oraz ciekawej kolekcji zabawek i miniaturowych rekwizytów wypożyczonych z Muzeum Zabawek, które od kilku lat działa w Nowych Łazienkach Mineralnych. Swojego głosu bohaterom opowieści użyczyli: Henryk Opilo ze Stowarzyszenia Miłośników Krynicy (Bronisław Babel) i Anna Kuryłowicz, wolontariuszka biblioteki ( żona Bronisława, Janina). Twórcy opowieści skorzystali również przy tworzeniu fabuły z biografii Bronisława Babla, napisanej przez Zytę Turek ze Stowarzyszenia Miłośników Krynicy.

Premiera filmu Historia prawdziwa – Bronisław Babel odbędzie się na początku stycznia 2021 r. na stronie internetowej biblioteki, kanale YouTube i FB.