DKK dla przedszkola w Tyliczu

W dniu 18.09.2017 w bibliotece w Tyliczu odbyło się pierwsze po wakacyjne spotkanie DKK dla przedszkola. Dzieci wysłuchały bajeczki pt. „ Taki kot pomaluje każdy płot” Agnieszki Urbańskiej.  Główny bohater kot Aksamit zafascynowany nowo poznanym artystą malarzem, sam zaczyna malować. Wkrótce ozdabia całe miasto, stare budynki, płoty lub kominy nabierają kolorów i dzięki temu świat staje się kolorowy i wesoły.

Podczas zajęć przedszkolaki poznały książeczkę pt. „Hirameki”, w której autorzy Peng i Hu pokazują jak można bawić się kolorami. Hirameki w języku polskim oznacza oznacza olśnienie, inspirację i daje „amatorom sztuki” inne, niż dotychczas, możliwości zabawy. Punktem wyjścia jest  barwna plama, kleks farby, który stanowi inspirację do stworzenia własnego rysunku. Jak piszą autorzy książki, w każdej plamce ukryte są figury, które można zadziwiająco łatwo ożywić za pomocą kilku kropek i kresek. Tylko wyobraźnia jest Twoim ograniczeniem.

Dzieci wykonały własne hirameki. Z wiórek kredek woskowych utworzyły na białej kartce wzór, który został przeprasowany żelazkiem tworząc kolorowe plamy, będące podstawą obrazu każdego dziecka. Używając własnej wyobraźni dzieci w swoich plamach zobaczyły kota o dziwnej barwie lub uśmiechniętego dinozaura, powstał kolorowy motyl oraz łąka pełna kwiatów.

dk