Czy dzieci kiedyś musiały pracować?

Na dzisiejszym wakacyjnym spotkaniu w Bibliotece filii w Bereście, zmierzyliśmy się z bardzo poważnym tematem. Zastanawialiśmy się nad tym, "Czy dzieci kiedyś musiały pracować". Dowiedzieliśmy się, że właśnie tak było, do tego w cale nie tak dawno, bo jeszcze w pierwszej połowie XX w. Dzieci pracowały, często bardzo ciężko, by pomóc rodzicom, którzy mieli niewiele pieniędzy. Pracowały m.in. w fabrykach, zakładach rzemieślniczych, sklepach, czy prywatnych domach jako służący. Dzieci mieszkające na wsi pracowały w polu, lub opiekowały się młodszym rodzeństwem. Dziś w Polsce nie wolno zmuszać dzieci do pracy ponad ich siły ani do zarabiania pieniędzy. Ich obowiązkiem jest codzienne chodzenie do szkoły. Niestety w wielu krajach na świecie, a głównie w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej nadal są one zmuszane by zarabiać na swe utrzymanie.

Po zapoznaniu się z dzisiejszym tematem dzieci, trochę przejęte, ale cieszące się, że jeszcze pracować nie muszą, a i od szkoły mogą odpocząć, dostały zadanie. Każdy miał zastanowić się kim chciałby być w przyszłości. Następnie przystąpiliśmy do pracy. Dziś każdy mógł przymierzyć się do swojego wymarzonego zawodu.

Czy dzieci kiedyś musiały pracować? Czy dzieci kiedyś musiały pracować? Czy dzieci kiedyś musiały pracować?