ładowanie
Wersja kontrastowa strony
Zanurz się
w krynickim zdroju wiedzy i kultury!
Jesteśmy z Wami już od 1947 roku!
.
Wstrzymaj

Co moja babcia czytała w dzieciństwie i co ja czytam teraz

Pod takim tytułem uczestnicy warsztatów teatralnych zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Krynicy- Zdroju, czytali dla zaproszonej publiczności wiersze dla dzieci. Występ odbył się w sobotę 22 września w Pijalni Jana i Józefa. Grupa ponad 20 osób (dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów) przez kilka dni uczyła się pracy z tekstem, operowania głosem, mimiką, dykcją i oswajała z występami publicznymi. Warsztaty teatralne prowadzili zawodowi aktorzy: Karolina Fortuna i Szymon Budzyk z Teatru Odwróconego w Krakowie. Uczestnicy sami wybrali wiersze polskich autorów, zarówno klasycznych, jak i piszących współcześnie. Osoby ze starszego pokolenia miały okazję poznać twórczość m. in. Marcina Brykczyńskiego, Michała Rusinka czy Doroty Gellner, natomiast młodsi uczestnicy zajęć dowiedzieli się, co czytały ich babcie i dziadkowie. Niesłabnącą popularnością cieszyły się wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, ale wiele osób odkryło takie pisarki jak Wanda Chotomska czy Danuta Wawiłow. Okazało się też, że Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka czy Aleksander Fredro nadal wzbudzają swoimi wierszami uśmiech i refleksję. Zwłaszcza w interpretacji wykonawców z różnych pokoleń.

Warsztaty teatralne i występ są wydarzeniami, które Biblioteka Publiczna organizuje w ramach programu Partnerstwo dla książki 2018. Projekt zatytułowany „JA/TY/MY/Czytamy”  jest realizowany od kilku miesięcy na terenie Krynicy- Zdroju i innych miejscowości gminy. W ramach działań odbyły się dwa spotkania autorskie z pisarzem dla dzieci Wojciechem Widłakiem, wyjazd  na Festiwal Literatury Dziecięcej do Rabki (dwie grupy, w sumie 80 osób), ponad 20 interaktywnych zajęć literackich pt. „Pan Kuleczka dla Pani Babci i Pani Wnuczki” we wszystkich placówkach bibliotecznych oraz warsztaty „Jak promować czytanie” dla bibliotekarzy i współpracowników.

Celem tego projektu jest zwiększenie dostępu do książki, poszerzenie i uatrakcyjnienie oferty biblioteki oraz aktywizacja społeczności lokalnej w obszarze kultury. Dzięki tego typu działaniom krynicka biblioteka chce, aby czytanie książek stały się atrakcyjne zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, a biblioteka miejscem przyjaznym i otwartym. W realizację działań włączyło się wiele podmiotów lokalnych oraz wolontariusze. Warsztaty i wyjazd na Festiwal do Rabki pozwolił pracownikom na podniesienie kompetencji i nabycie nowych umiejętności.

Same warsztaty przyniosły wiele radości, nie tylko zgromadzonej w Pijalni publiczności, ale i występującym. Każdy z uczestników wniósł coś indywidualnego i niepowtarzalnego, każdy tez musiał pokonać tremę.

 Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kulturyprojekt biblioteka poprawiony1

 

Bibloteka narodowa instytut ksiazki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ACADEMICA - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych polona.pl dyskusyjny klub ksiażki Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego instytut ksiazki - komputery dla  bibloteki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
idź do początku strony