ładowanie
Wersja kontrastowa strony
Zanurz się
w krynickim zdroju wiedzy i kultury!
Jesteśmy z Wami już od 1947 roku!
.
Wstrzymaj

Zakazane uczucie. Zakazana miłość

Zakazana miłość, która połączyła Renę Kornreich, dziewczynę z ortodoksyjnej rodziny żydowskiej, mieszkającej przed II wojna światową w Tyliczu i Łemka Andrzeja Garberę, była tematem spotkania historycznego, które odbyło się 19 października 2017 r. w bibliotece w Tyliczu. Wzięło w nim udział ok. 30 uczniów gimnazjum w Tyliczu. Historia zakazanego uczucia dwójki młodych mieszkańców Tylicza i ich losy były pretekstem do pokazania wielokulturowości zarówno Tylicza, jak i Krynicy i innych okolicznych miejscowości. W dwudziestoleciu międzywojennym te tereny zamieszkiwali Polacy oraz mniejszości narodowe: Łemkowie i Żydzi. Stanowili mozaikę nie tylko narodowościową, ale kulturową i religijną. Losy bohaterów spotkania stały się kanwą do powstania spektaklu teatralnego pt., „Gdy skamienieje wiatr, będziemy wzruszać powietrze”, który był prezentowany w Krynicy- Zdroju na początku września br. przez aktorów Teatru Odwróconego w Krakowie i mieszkańców Krynicy i Tylicza. Historia Reny – miłość do Andrzeja, aresztowanie i wywiezienie do Oświęcimia, śmierć rodziców, wyjazd do USA – powróciła na nowo za sprawą książki, wydanej w Stanach Zjednoczonych pt. Rena ‘s Promise (Obietnica Reny). Powróciła także postać Andrzeja Garbery – pilota i znanego kuriera, który podczas okupacji przeprowadzał oficerów i cywilów przez granicę. Mimo, że zmarł w 1940 r. po ucieczce z rąk niemieckiej policji, pamięć o nim nadal żyje wśród mieszkańców. Spotkanie miało interaktywny charakter. Było połączone z prezentacją materiałów, zdjęć i dyskusją. Większość uczestników znała tę historię z opowiadań swoich rodziców, a zwłaszcza dziadków. Mimo, że tamten świat minął bezpowrotnie, żyją wspomnienia i miejsca wydarzeń.

Spotkanie poprowadziły: Magdalena Krzeszowska i Agata Jarosz z Biblioteki Publicznej w Krynicy- Zdroju. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu, „Gdy skamienieje wiatr/będziemy wzruszać powietrze”, który realizuje Fundacja Sztuka Teatru ze środków Muzeum Historii Polski, w programie Patriotyzm Jutra.

Zakazane uczucie. Zakazana miłość Zakazane uczucie. Zakazana miłość Zakazane uczucie. Zakazana miłość

 

Array

Bibloteka narodowa instytut ksiazki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ACADEMICA - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych polona.pl dyskusyjny klub ksiażki Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego instytut ksiazki - komputery dla  bibloteki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
idź do początku strony