Splatamy pokolenia – warsztaty filcowania w Filii na Czarnym Potoku

SPLOTY POKOLEŃ – WSPÓLNA TWÓRCZOŚĆ, WSPÓLNE HISTORIE.
Za nami ostatnie już spotkanie w ramach projektu Blisko – INICJATYWA LOKALNA. Odbyło się ono w sobotę, 14 czerwca i wzięła w nim udział młodzież ze szkoły średniej, dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej a nad wszystkim czuwały panie z Klubu seniora Jaworzynki, czyli można rzec trochę bardziej starsza młodzież. Tym razem uczestnicy warsztatów mieli okazję malować wełną. Takim określeniem jednogłośnie opisaliśmy ta metodę filcowania. Powstały przepiękne obrazy zachwycające swą formą i artyzmem. Wszystko odbyło się we wspaniałej twórczej atmosferze. Panie seniorki opowiadały swoim młodszym towarzyszom o ty jak wyglądały tego typu zajęcia w czasie, gdy same dorastały i chodziły do szkoły. Padły wnioski, że niewątpliwie miały one więcej okazji nauczyć się takich przydatnych umiejętność jak np. szycie, szydełkowanie czy robótki na drutach. Obecnie w szkołach młodzi ludzie nie mają jak nauczyć się tego typu umiejętności.
Ale, od czego mamy babcie i bibliotekę, która okazała się świetnym miejscem, aby to wszystko połączyć. Warsztaty filcowania to jeden z pomysłów mieszkańców a dokładnie nieformalnego Klubu Kreatywnego Seniorek „Jaworzynki”, do którego należą panie z Gminy Krynica-Zdrój. Krynickie „Jaworzynki” dołączyły do grona osób, które wygrały konkurs na Inicjatywę Lokalną, w ramach projektu biblioteki „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”. Jest to działanie dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji NPRCz 2.0 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Warsztaty są połączone z prezentacją książek na temat rękodzieła.

Jaworzynki filcują – warsztaty część 2

INICJATYWA LOKALNA W RAMACH PROJEKTU „BLISKO”
We wtorek, 10 czerwca w Filii 1 odbyły się kolejne warsztaty wchodzące w skład projektu „SPLOTY POKOLEŃ – WSPÓLNA TWÓRCZOŚĆ, WSPÓLNE HISTORIE”. Tym razem Panie seniorki uczyły się metody filcowania na sucho. Jest to bardzo wszechstronna technika rękodzielnicza, w której tworzy się filc poprzez nakłuwanie i splatanie włókien wełny za pomocą specjalnych igieł. Jest to metoda, która pozwala na tworzenie różnorodnych kształtów i form, takich jak figurki, ozdoby, czy aplikacje.
Na kreatywnych zajęciach, które odbyły się w ramach projektu powstały piękne filcowe zakładki do książek. Każda inna i niepowtarzalne. Na tym jednak nie koniec, w najbliższą sobotę, 14 czerwca mamy bowiem zamiar filcować wspólnie z grupą młodzieży, a Panie Jaworzynki będą miały okazję podzielić się z nimi nabytą wiedzą.
Filcowe warsztaty to jeden z pomysłów mieszkańców a dokładnie nieformalnego Klubu Kreatywnego Seniorek „Jaworzynki”, do którego należą panie z Gminy Krynica-Zdrój. Krynickie” Jaworzynki” znalazły się w gronie osób, które wygrały konkurs na Inicjatywę Lokalną, w ramach projektu biblioteki „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”.
Jest to działanie dofinansowane ze środków Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji NPRCz 2.0 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Warsztaty są połączone z prezentacją książek na temat rękodzieła.

Sploty pokoleń – warsztaty w ramach projektu „Blisko” w Filii na Czarnym Potoku

SPLOTY POKOLEŃ – WSPÓLNA TWÓRCZOŚĆ, WSPÓLNE HISTORIE.
W sobotę 24 maja w Filii 1 odbyły się warsztaty podczas których młodzi czytelnicy mieli okazję zgłębić tajniki filcowania na mokro. Zająca poprowadziły panie z kreatywnego Klubu Seniorek „Jaworzynki”, które wcześniej same poznały tą technikę a w sobotę dzieliły się wiedzą z młodszym pokoleniem. Dzieciom bardzo spodobała się zabawa z kolorową wełną mydłem i wodą. Tym bardziej że efektem tej mozolnej pracy były wspaniałe filcowe broszki podarowane mamom z okazji ich święta. 🌺🌸🌼
Warsztaty filcowania to jeden z pomysłów mieszkańców a dokładnie nieformalnego Klubu Kreatywnego Seniorek „Jaworzynki”, do którego należą panie z Gminy Krynica-Zdrój. Krynickie „Jaworzynki” dołączyły do grona osób, które wygrały konkurs na Inicjatywę Lokalną, w ramach projektu biblioteki „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”. Jest to działanie dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji NPRCz 2.0 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Inicjatywa lokalna – warsztaty teatralne w Bereście

Nadszedł gorący czas – realizacji Inicjatyw Lokalnych – czyli różnych propozycji i wydarzeń, które zgłosili do konkursu mieszkańcy naszej gminy (stowarzyszenie i trzy grupy nieformalne), które uzyskały pozytywne oceny oraz dofinansowanie na swoje pomysły. Wśród zwycięskich pomysłów są m. in. warsztaty zielarskie, tworzenie zielnika regionalnego czy warsztaty filcowania. Każde działanie jest połączone z promocją literatury i czytelnictwa. A co równie ważne, ma zachęcić mieszkańców do „zadomowienia” się w tej przestrzeni biblioteki, która proponuje nie tylko książki, ale udział w ciekawych warsztatach, zajęciach, spotkaniach. Jedną z inicjatyw realizuje Stowarzyszenie Miłośników Małej Ojczyzny Berest. Już od końca kwietnia w Domu Ludowym i w Filii biblioteki odbywają się warsztaty teatralne, w których biorą udział wolontariusze. Przygotowują pod kierunkiem Karoliny Fortuny, aktorki Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, przedstawienie pt. „Krasnoludki na tropie szczęścia”. Stowarzyszenie szyje też stroje i tworzy scenografię. Finałowy pokaz odbędzie się podczas Święta Rodziny w Bereście w dniu 8 czerwca. Na rodzinnym pikniku przewidziano także konkurs recytatorski, zabawy inspirowane książkami oraz akcję „Wymień się książką”. Biblioteka wspiera i włącza się w organizację tego wydarzenia.
Inicjatywy lokalne mieszkańców to jeden z elementów projektu „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”. działanie dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. BLISKO (2024-2025)

JAWORZYNKI FILCUJĄ- Inicjatywa Lokalna Mieszkańców.

SPLOTY POKOLEŃ – WSPÓLNA TWÓRCZOŚĆ, WSPÓLNE HISTORIE.
W środę, 14 maja w Filii 1 odbyły się pierwsze z kilku warsztatów, podczas których panie z Klubu seniora „Jaworzynki” działającego w bibliotece na Czarnym Potoku miały okazję poznać technikę filcowania. W trakcie kolejnych, zaplanowanych zajęć, Panie pod okiem specjalistki zgłębią tajniki filcowania na mokro i na sucho po to, aby później przekazać nowo nabytą wiedzę dzieciom i młodzieży.
Inicjatywa „Sploty pokoleń” to, bowiem projekt, który łączy edukację, kulturę, integracje międzypokoleniową i promocje czytelnictwa tworząc przestrzeń dla twórczego i wspólnego działania mieszkańców.
Warsztaty filcowania to jeden z pomysłów mieszkańców a dokładnie nieformalnego Klubu Kreatywnego Seniorek „Jaworzynki”, do którego należą panie z Gminy Krynica-Zdrój. Krynickie „Jaworzynki” dołączyły do grona osób, które wygrały konkurs na Inicjatywę Lokalną, w ramach projektu biblioteki „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”. Jest to działanie dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoM w ramach realizacji Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Warsztaty są połączone z prezentacją książek na temat rękodzieła.

Warsztaty zielarskie w bibliotece

Inicjatywa Lokalna Mieszkańców – trwają warsztaty zielarskie🌿
Dzisiaj w bibliotece pachnąco i kwiatowo🌺🌹🌷🌸. A to, dlatego, że odbywają się warsztaty zielarskie nt. zastosowania ziół i kwiatów w kosmetyce i gospodarstwie domowym. Prowadząca spotkanie Pani Małgorzata Polańska – Kubiak pokazuje uczestnikom, w jaki sposób kisić i potem suszyć piękne pachnące lilaki, tak żeby za kilka tygodni cieszyć się aromatyczną i zdrową herbatą. Pasjonaci zielarstwa zdobywają wiedzę nt. roślin, ich właściwości, zastosowania leczniczego i kulinarnego. 🌿Warsztaty zielarskie to jeden z pomysłów mieszkańców – nieformalnej grupy kilku osób z osiedla Źródlana, które wygrały konkurs na Inicjatywę Lokalną, w ramach projektu biblioteki „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”. Jest to działanie dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

📚📚📚Warsztaty są połączone z prezentacją książek na temat zielarstwa, fitoterapii, przygotowywania naturalnych kosmetyków, przetworów, przypraw, syropów, nalewek ze zbiorów biblioteki. Są to pozycje zarówno naukowe, popularnonaukowe, jak i zbiory przepisów, napisane przez znawców tematu.

Detektywistyczna gra terenowa Tropami Tajemnic – zapisz się już dziś! Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

Krynica kryje w sobie mnóstwo tajemnic! Nie wierzycie? W takim razie trafiliście pod właściwy adres! W niesamowitej Grze Terenowej wcielicie się nie tylko w Detektywów, ale także w Poszukiwaczy Skarbów i Odkrywców Tajemnic. Podążycie ścieżkami, jakimi nikt dotąd nie chodził. Rozwiążecie zagadki, które czekają na Was w najbardziej zaskakujących miejscach naszego miasta. Zmierzycie się z Wyjątkową Przygodą, do której serdecznie Was zapraszamy!

Już w sobotę, 10 maja, start o godz. 10.00 z Biblioteki Publicznej, ul. Szkolna 3. Liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy (do 7 maja). Rywalizacja będzie się odbywać w drużynach (2-4 osób): dzieci, młodzież, dorośli, rodziny, grupy znajomych.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Do wygrania atrakcyjne nagrody, które ufundowali: NET@kor, SŁOTWINY ARENA, SILVER COMPUTER, e- Silver, Muszynianka, Uzdrowisko Krynica Żegiestów S. A., Małopolanka&SPA Krynica- Zdrój, Akademia Sportu i Polskie Koleje Linowe.

Szczegółowe informacje pod nr tel. 184712203

Regulamin

GRA MIEJSKA ZGŁOSZENIE

ZGODA RODZICA

 

Konkurs na Inicjatywy Lokalne – będą ciekawe wydarzenia!

Znamy już zwycięzców Konkursu na Inicjatywy Lokalne, który ogłosiła Biblioteka Publiczna w Krynicy – Zdroju, w ramach projektu pt. „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”.  W konkursie można było składać wnioski na różne działania, powiązane z promocją literatury i czytelnictwa. W dniu 24 marca br. Komisja Konkursowa pozytywnie oceniła i zakwalifikowała do realizacji 4 ciekawe pomysły.

Jedną z inicjatyw złożyło Stowarzyszenie Miłośników Małej Ojczyzny Berest. Członkowie Stowarzyszenia mają w planie zorganizowanie warsztatów teatralnych dla grupy wolontariuszy oraz przygotowanie mini spektaklu dla dzieci. Przedstawienie wybranego utworu literackiego odbędzie się 1 czerwca podczas pikniku rodzinnego w Bereście. Przewidziany jest także konkurs literacko-recytatorski dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy pikniku będą mieli okazję wziąć udział w akcji czytelniczej „Wymień się książką” oraz poznać dawne gry i zabawy na podstawie książki opisującej, w co bawili się nasi rodzice i dziadkowie.

Kolejny pomysł został zgłoszony przez nieformalną grupę seniorek – kreatywny klub „Jaworzynki” z osiedla Czarny Potok. Inicjatywa zatytułowana „Sploty pokoleń – wspólna twórczość, wspólne historie” przewiduje spotkania warsztatowe, podczas których uczestnicy rozwiną swoje pasje rękodzielnicze – nauczą się metody filcowania. Uczestniczki warsztatów przekażą zdobyte umiejętności zaproszonym dzieciom i młodzieży, podczas kolejnych spotkań. Zajęcia będą okazją do poznania literatury poświęconej różnego rodzaju rękodziełu, etnografii, rozwijania swoich zainteresowań.

„Ziołowy zakątek wśród literatury” – to tytuł trzeciej inicjatywy, zakwalifikowanej do realizacji, zgłoszonej także przez grupę nieformalną. Autorzy tego pomysłu chcą zaprosić mieszkańców do wzięcia udziału w warsztatach zielarskich, prowadzonych przez profesjonalną fitoterapeutkę. Zainteresowanie tego typu działaniami w bibliotece, przeznaczonymi szczególnie dla osób dorosłych, pracujących pojawiło się w przeprowadzonej w ubiegłym roku diagnozie oraz w propozycjach czytelników. Warsztaty będą się odbywały nie tylko stacjonarnie, ale także w plenerze – w czerwcu i wrześniu br. Nabór zostanie ogłoszony za kilka tygodni. Wiedzę nt. roślin, zbierania, suszenia czy sporządzania kosmetyków i przetworów uczestnicy zdobędą także z książek, które znajdują się w księgozbiorze biblioteki. Do poznawania świata roślin zostaną także zaproszone dzieci, które wezmą udział w zajęciach przyrodniczo-czytelniczych.

Czwarta inicjatywa dotyczy także warsztatów zielarskich, ale ten pomysł sięga do dawnych przepisów i receptur, które wykorzystywały właściwości ziół rosnących na naszym terenie. Nieformalna grupa osób z osiedla Źródlana swój wniosek zatytułowała „Bądźmy blisko natury – zioła, zmysły oraz ciało”. Inicjatywa ma na celu zaktywizowanie osób starszych, nieaktywnych zawodowo poprzez kontakt z naturą, wspólne spędzanie czasu i poznanie ciekawej literatury dotyczącej ziołolecznictwa, dawnych zwyczajów, kulinariów. Podczas zajęć uczestnicy wykonają zielnik regionalny, z motywami artystycznymi. Pasjonaci podzielą się zdobytą wiedzą z młodszymi mieszkańcami Krynicy.

Wszystkie inicjatywy będą realizowane przez zgłoszone stowarzyszenie i grupy nieformalne wspólnie z bibliotekę. Udział w warsztatach, zajęciach i wszystkich propozycjach będzie bezpłatny, ponieważ działanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2.0 na lata 2021-2025. BLISKO (2024-2025). Łącznie na konkurs przeznaczono 27 tys. zł, które pokryją przewidziane w preliminarzach kosztów wydatki.

Zapisy na warsztaty zostaną ogłoszone za kilka tygodni, informacje pod nr tel. 184712203.

Konkurs na Inicjatywy Lokalne!

Konkurs na Inicjatywy Lokalne! Złóż wniosek i zdobądź środki!

Weź udział w konkursie na Inicjatywy Lokalne! Zdobądź środki i zrealizuj wspólnie z biblioteką ciekawe wydarzenie, warsztaty, spotkania dla mieszkańców – dzieci, młodzieży albo osób dorosłych czy seniorów.

Do podziału 27 tys. zł, bez wkładu własnego.

Konkurs na inicjatywy lokalne jest organizowany w ramach projektu „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”, działanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

W konkursie mogą wziąć udział m.in. stowarzyszenia, instytucje, kluby, ale także grupy nieformalne.

Osoby zainteresowane zapraszamy na indywidualne konsultacje w siedzibie biblioteki (ul. Szkolna 3) w dniu 11 marca (wtorek) w godz. od 16.00 do 19.00 lub w innym, umówionym telefonicznie terminie (nr tel.  18 471 22 03).

Zapoznaj się z Regulaminem, wypełnij wniosek i dostarcz go do 22 marca 2025 r. do siedziby biblioteki.