„Krynickie ślady Prymasa Tysiąclecia”

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Krynickie ślady Prymasa Tysiąclecia”. Ekspozycja prezentowana jest przy kościele Parafii Zdrojowej, ul. Kościelna 2.

Ekspozycja pokazuje nieznane dotąd szerzej fakty z pobytów Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krynicy-Zdroju. Ksiądz Prymas na przestrzeni ponad dwudziestu pięciu lat (1951 – 1978), przyjeżdżał dziesięciokrotnie do uzdrowiska. Przebywał tutaj przez dłuższy czas, nawet dwa, trzy tygodnie. Pobyty były nieoficjalne, związane z wypoczynkiem i kuracją zdrowotną. Prymas Wyszyński nie uczestniczył w żadnych oficjalnych uroczystościach, ani nie odprawiał Mszy św. w kościele parafialnym. Część wystawy opisująca „Krynickie ślady Prymasa Tysiąclecia” została poprzedzona Kalendarium Życia Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski (1901-1981).

Klub kreatywności w bibliotece

Nasza biblioteka rozpoczyna w tym roku zupełnie nową, skierowaną do mieszkańców naszej gminy inicjatywę o nazwie Klub kreatywności. Kluby kreatywności to miejsca, twórcze przestrzenie tzw. „makespacy”, w którym ludzie mogą się spotkać, żeby wspólnie tworzyć, wymyślać, eksperymentować, dzielić się wiedzą, korzystając przy tym z dostępnych narzędzi i zasobów. Nasz Klub będzie polegał na połączeniu różnych form aktywności, zarówno tradycyjnej (rękodzieła, np. kroju i szycia, szydełkowania), jak i z dziedziny nowych technologii (haftu komputerowego, projektowania graficznego, wydruku 3D, animacji filmowych, elektroniki). Jest przeznaczony zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych czy seniorów, ale także dla grup czy rodzin. Kluczowym efektem wspólnych zajęć będzie animowana opowieść z historii Krynicy, stworzona z wykorzystaniem różnych narzędzi – tradycyjnych i komputerowych.

Przeprowadzenie wybranych warsztatów i spotkań zaplanowano we wszystkich placówkach Biblioteki.   W ramach wyposażenia Klubu została już zakupiona komputerowa hafciarka oraz dwie maszyny do szycia, w najbliższym czasie przybędzie drukarka 3D, pisaki 3D, zestawy elektroniczne Mikronik oraz potrzebne materiały, np. filamenty do druku 3D. Środki na ten cel Biblioteka pozyskała z projektu „Kluby kreatywności w bibliotekach – druga edycja”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Realizując ten projekt, chcemy żeby nasi czytelnicy i wszyscy zainteresowani mogli poprzez zabawę nauczyć się czegoś nowego, rozwinąć swoje pasję, umiejętności.  Ale także podzielić się swoim doświadczeniem, dlatego zależy nam na uczestnictwie grup międzypokoleniowych. Wiele z tych działań łączy się z promocją czytelnictwa, ponieważ mamy w planach m. in.: tworzenie za pomocą pisaka 3D postaci bohaterów czytanych książek.  projektowanie gadżetów bibliotecznych, zakładek, otulaczy na książki, maskotek na zajęcia czytelnicze dla dzieci. Mamy już gotowe pomysły i scenariusze, ale czekamy też na ciekawe propozycje zainteresowanych tymi propozycjami. W klubie kreatywności można będzie też odtworzyć dawne pamiątki naszej historii lokalnej: np. odznaki, stemple okolicznościowe, artefakty patriotyczne czy np. miniatury zabytkowych, już nieistniejących obiektów.  27 czerwca odbyło się pierwsze szkolenie – dotyczące obsługi hafciarki. Wzięły w nim udział pracownice biblioteki. Sprzęt połączony z programem komputerowym daje możliwość maszynowego wyhaftowania liter, wzorów, ilustracji np. na koszulkach, torbach na zakupy, gadżetach. Nam udało się wyhaftować logo Biblioteki. Obostrzenia związane z epidemią nie dają na razie możliwości spotkań w większych grupach, dlatego część działań będziemy prowadzić poprzez internet oraz w małych kilkuosobowych zespołach. Informacje o poszczególnych warsztatach i zajęciach znajdziecie na naszej stronie, FC i plakatach.