Podróż do krainy dzieciństwa

W sobotę 16 września, w naszej czytelni na deptaku odbyło się kolejne spotkanie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmowa poświęcona była powieści „Magiczne lata” Roberta McCammona. Książka przenosi czytelników na amerykańską prowincję lat 60-tych, do fikcyjnego miasteczka Zephyr, w którym wraz z rodzicami mieszka główny bohater, dwunastoletni Cory. Tytuł powieści doskonale oddaje klimat przedstawionej na jej kartach historii. Przenosi ona czytającego w świat idealnego dzieciństwa, które główny bohater spędza z rodzicami, przyjaciółmi i ukochanym psem, dzieląc czas pomiędzy szkołę, szalone zabawy oraz pasję pisarską. Dzięki fantazji i ogromnej wyobraźni, wiele wydarzeń w życiu chłopca nabiera metafizycznego, zagadkowego charakteru, a napotykane osoby są pełne tajemnic. Pewnego dnia bezpieczną, senną atmosferę miasteczka zakłóca tragiczne wydarzenie, którego naocznymi świadkami są Cory i jego ojciec. Na ich oczach z pobliskiego wzniesienia, prosto do miejscowego jeziora stacza się samochód z przywiązanym do kierownicy, nieznajomym mężczyzną w środku. Chłopiec postanawia za wszelką cenę rozwikłać tajemnicę strasznej zbrodni, w której podejrzanym może być każdy mieszkaniec miasteczka.

DKK dla przedszkola w Tyliczu

W dniu 18.09.2017 w bibliotece w Tyliczu odbyło się pierwsze po wakacyjne spotkanie DKK dla przedszkola.

W dniu 18.09.2017 w bibliotece w Tyliczu odbyło się pierwsze po wakacyjne spotkanie DKK dla przedszkola. Dzieci wysłuchały bajeczki pt. „ Taki kot pomaluje każdy płot” Agnieszki Urbańskiej.  Główny bohater kot Aksamit zafascynowany nowo poznanym artystą malarzem, sam zaczyna malować. Wkrótce ozdabia całe miasto, stare budynki, płoty lub kominy nabierają kolorów i dzięki temu świat staje się kolorowy i wesoły.

Podczas zajęć przedszkolaki poznały książeczkę pt. „Hirameki”, w której autorzy Peng i Hu pokazują jak można bawić się kolorami. Hirameki w języku polskim oznacza oznacza olśnienie, inspirację i daje „amatorom sztuki” inne, niż dotychczas, możliwości zabawy. Punktem wyjścia jest  barwna plama, kleks farby, który stanowi inspirację do stworzenia własnego rysunku. Jak piszą autorzy książki, w każdej plamce ukryte są figury, które można zadziwiająco łatwo ożywić za pomocą kilku kropek i kresek. Tylko wyobraźnia jest Twoim ograniczeniem.

Dzieci wykonały własne hirameki. Z wiórek kredek woskowych utworzyły na białej kartce wzór, który został przeprasowany żelazkiem tworząc kolorowe plamy, będące podstawą obrazu każdego dziecka. Używając własnej wyobraźni dzieci w swoich plamach zobaczyły kota o dziwnej barwie lub uśmiechniętego dinozaura, powstał kolorowy motyl oraz łąka pełna kwiatów.

dk

Zaczytany Wtorek z Florką i jej przyjaciółkami

We wtorek 26 września Filie na Czarnym Potoku odwiedziła Florka wraz ze swymi przyjaciółkami koszatniczkami. Zajęcia dotyczyły przyjaźni. Przeczytaliśmy więc fragmenty książki „Florka mejle do Klemensa”. Ryjówka Florka ma ogromny kłopot ponieważ chce się zaprzyjaźnić z Eulalią ale dziewczynka stawia warunki Florce, chce ją przekupić żelkami i namawia ją do zerwania wcześniejszych przyjaźni. Na szczęście Florka to bardzo mądra dziewczynka i w porę połapała się w złych intencjach koleżanki. Przeczytany fragment stał się świetnym pretekstem do porozmawiania z dziećmi o tym jakie cechy powinien mieć prawdziwy przyjaciel. Wykonaliśmy również piękne myszki z szyszek.
Zajęcia odbyły się w ramach cyklu MAGICZNY CZAS Z FLORKĄ i stanowią część projektu „Jestem ZA/Czytany”, realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Partnerstwo dla książki”.

Spotkanie seniorek w Tyliczu

W dniu 19 września odbyło się  pierwsze po wakacyjne spotkanie tylickich Seniorek. Wspólnie zaplanowałyśmy wiele atrakcyjnych spotkań, na których m.in. będziemy tworzyć legendy tylickie w formie teatrzyku kamishibai, odbędą się warsztaty świąteczne, planujemy wieczór poezji, na którym wystąpią poeci tyliccy. Pod koniec spotkania Panie obejrzały krótką historię Teatru Modrzewiowego, który mieścił się na deptaku w Krynicy.

seniorki

 

MAGICZNY CZAS Z FLORKĄ W FILII NA CZARNYM POTOKU

W sobotę 23 września odbyły się w bibliotece na Czarnym Potoku, warsztaty literacko – plastyczne których gościem  była sympatyczna ryjówka Florentyna- bohaterka cyklu książek autorstwa pani Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Florka to bardzo wesoła i radosna postać. Pisze ona swój pamiętnik, w którym opisuje świat z perspektywy dziecka. Trapią ją różne rzeczy takie jakie trapią wszystkie dzieci na świecie czyli na przykład: dlaczego rodzice się kłócą a później godzą, jak znaleźć prawdziwych przyjaciół, co porabia wiatr jak nie wieje lub Kim lub czym jest ten okropny Bałagan, przez którego dziewczynka nie może znaleźć ukochanego pluszowego kotka Rysia? Nasze pierwsze zajęcia miały na celu zapoznanie się z Florką. Dzieci wysłuchały więc fragmentów książki pt. „Florka z pamiętnika ryjówki” oraz wykonały dla niej piękne kreacje. Każda sukienka zachwyca kolorami i oryginalnością, stanowić może inspiracje dla Florki przy doborze ubiorów na różne okazje 😉 Ryjówka towarzyszyła nam podczas całych zajęć. Zdążyła nawet zagrać w „wygibajtusa”. Na podstawie bestsellerowych książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel o sympatycznej ryjówce Florce powstał animowany serial „Pamiętnik Florki”, który liczy kilkadziesiąt odcinków. To pierwsza tak duża polska produkcja od czasów „Bolka i Lolka”! Zanim Florka trafiła na ekrany telewizorów, podbiła serca czytelników, stając się najlepszą literacką przyjaciółką dzieci! Otwierająca serię książka „Florka. Z pamiętnika ryjówki” została obsypana nagrodami (m.in. Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego, BESTSELLERek 2008).
Ryjówka Florka będzie nam towarzyszyć przez kilka najbliższych zajęć bibliotecznych, które będą odbywać się w ramach cyklu MAGICZNY CZAS Z FLORKĄ i stanową część projektu „Jestem ZA/Czytany”, realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Partnerstwo dla książki”.

Mała bajeczka

Dnia 22 września w Bereście odbyły się pierwsze biblioteczne zajęcia z cyklu „Mała bajeczka”, skierowane do najmłodszej grupy przedszkolnej. Maluchy wysłuchały historii pt. „Pasowanie na przedszkolaka”. Opowiadała ona o pierwszych dniach Oli w tym miejscu, o jej obawach i niepewności co do tego jak to będzie, oraz przygotowaniach do stania się „prawdziwym przedszkolakiem”. Nasza historia skończyła się stwierdzeniem jej bohaterki, że w przedszkolu jest
naprawdę miło i wesoło. Po wysłuchaniu bajki dzieci opowiadały o tym jak wyglądały ich pierwsze dni w tym nowym miejscu, co  najbardziej im się podobało, czego się obawiały. Przedszkolaki już oswojone ze swoją panią i salą w której przebywają, stwierdziły, że jest fajnie bo mogą się razem bawić, choć było kilka osób które przyznały, że na początku trochę się bały. Dzieci stwierdziły też, że lubią w przedszkolu rysować, dlatego na zakończenie naszych zajęć każdy maluch chętnie pokolorował
kredkę którą chciałby być pasowany na przedszkolaka.

 

DKK u przedszkolaków z ul. Źródlanej

Dnia 22 września w przedszkolu „Piątka” na ul. Źródlanej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla naszych najmłodszych czytelników. Zajęcia odbyły się w czterech grupach. W dwóch najmłodszych dzieci poznały bajeczkę pt. „Marysia idzie do cyrku”, opracowaną na podstawie oryginału. Bajka została przedstawiona za pomocą teatrzyka kamishibai, co bardzo spodobało się dzieciom, szczególnie tym, które dopiero zaczynają swoją przygodę w przedszkolu. W dwóch starszych grupach dzieci z zainteresowaniem poznały sposoby do walki z czarownicą, z książeczki pt. „Jak pokonać czarownicę?”, autorstwa Catherine Leblanc. Następnie z racji pierwszego dnia jesieni, dzieci wzięły udział w zgadywankach o tej pięknej porze roku. Na zakończenie każdy otrzymał słodki upominek za wzorowy udział w zajęciach.

fil3

Kreatywnie w filii nr 3

Dnia 21 września w bibliotece na ul. Źródlanej odbyły się zajęcia dla dzieci z cyklu „Kreatywne czwartki”. Tym razem za fantastyczną lekturę posłużyła nam mała, ale bardzo ciekawa książeczka pt. „Nocne straszydło.” Kubuś Puchatek i jego przyjaciele próbują odpowiedzieć na pytanie  co pukało w nocy do okna Prosiaczka? Na szczęście wszelkie obawy okazały się niepotrzebne, bo owe straszydło okazało się gałęzie drzewa, które podczas silnego wiatru uderzały o okno. Następnie porozmawialiśmy o naszych „nocnych straszydłach” i w związku ze zbliżającą się jesienią, wykonaliśmy piękne jeże za pomocą farb i … widelca 😉kreatywne (1)

Janusz Dziubiński – facet, który stawia pytania

Pytania o sens życia, codzienność, miłość, przemijanie pojawiły się w wierszach czytanych przez autora – Janusza Dziubińskiego na spotkaniu z poezją, które odbyło się w naszej bibliotece 12 września br. Janusz Dziubiński mieszka obecnie w Łodzi, ale często bywa w Krynicy.

Pytania o sens życia, codzienność, miłość, przemijanie pojawiły się w wierszach czytanych przez autora  – Janusza Dziubińskiego na spotkaniu z poezją, które odbyło się w naszej bibliotece 12 września br. Janusz Dziubiński mieszka obecnie w Łodzi, ale często bywa w Krynicy. W naszym mieście ukończył przed laty krynickie LO. Turaj rozpoczęła się jego przygoda z teatrem, ponieważ występował w zespole dramatycznym działającym przy Liceum Ogólnokształcącym. W 1962 r. zagrał główną rolę w przedstawieniu pt. „Warneńczyk”.  Swoje życie zawodowe związał z aktorstwem, występując w teatrach w Łodzi, Szczecinie i Olsztynie, a także w filmach m. in. „Stawka większa niż życie” czy „Jak rozpętałem II wojnę światową”.  Obecnie pisze wiersze, organizuje spotkania poetyckie.  Wśród uczestników wieczoru poetyckiego w bibliotece, który nosił tytuł „Dialogi barbarzyńców”, znaleźli się przyjaciele pana Janusza z lat szkolnych. Grupa absolwentów liceum spotyka się każdego roku na zjazdach już od ….56 lat. Czytane wiersze w interpretacji samego autora zrobiły na wszystkich uczestnikach niesamowite wrażenie.

(fot. L. Walczyk i  A. Jarosz)

dziub Dziub1

WIELOPOKOLENIOWE ROZGRYWKI GIER PLANSZOWYCH W TYLICZU

W sierpniu w bibliotece w Tyliczu odbyły się wielopokoleniowe rozgrywki gier planszowych.

W sierpniu w bibliotece w Tyliczu odbyły się wielopokoleniowe rozgrywki gier planszowych. Dzieci wraz z Paniami miały okazje poznać nowe gry, takie jak „5 sekund”, „Ciuciu babka”, „Gorący ziemniak”, „Pomysłówka”, „Tropico”, „Tajemnica zamku”, „Zgaduj zgadula” i inne.

Spotkanie  zostało zorganizowane dzięki wsparciu Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, organizatora konkursu” Wolontariat to mnie rusza” i wolontariuszom-pracownikom firmy Coca-Cola HBC Polska Sp. Z o.o. z Tylicza.