Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

W okresie od 1 kwietnia do 30 września br. Główny Urząd Statystyczny prowadzi Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Dane zebrane podczas spisów służą do opracowywania strategii i programów rozwojowych dla kraju, regionów i gmin.

Powszechny spis ludności i mieszkań odbywa się co 10 lat i jest jedynym badaniem, które pozwala na pozyskanie szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o ilościowym i jakościowym stanie zasobów mieszkaniowych i budynkowych. Dane zebrane w ramach prac spisowych są wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych, do tworzenia i aktualizacji przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego operatu do badań statystycznych.

Udział w spisie jest obowiązkowy, a wszystkie dane zebrane w spisie objęte są tajemnicą statystyczną. Podstawą prawną przeprowadzenia spisu jest ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Odmowa udziału w spisie może skutkować nałożeniem kary grzywny.

W tym trudnym okresie pandemii tegoroczny spis jest realizowany przede wszystkim przez Internet. Obowiązkową metodą udziału w spisie jest samospis internetowy – na stronie internetowej spis.gov.pl jest dostępny interaktywny formularz, który należy wypełnić.

Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się samodzielnie korzystając z punktów spisowych przygotowanych w urzędzie statystycznym lub urzędzie gminy i miasta, które są dostępne w zależności od sytuacji epidemicznej, albo dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–18.00.

Z mieszkańcami naszej gminy, którzy nie spisali się samodzielnie od 4 maja br. kontaktują się rachmistrze, którzy mogą dzwonić z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach.

W trakcie realizacji prac spisowych rachmistrzowie nie zapytają o majątek, numer konta, dane logowania do bankowości internetowej czy wysokość zarobków, nie będą również mierzyć powierzchni mieszkania ani domu.

Tożsamość rachmistrza spisowego można zweryfikować dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99 lub sprawdzając samodzielnie w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” dostępnej na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/

Więcej informacji można uzyskać w Gminnym Biurze Spisowym w Urzędzie Miejskim w Krynicy-Zdroju w pok. Nr 16 lub pod nr tel. 18 472 55 17.

Bieżące informacje na temat Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 są zamieszczane na stronie internetowej spis.gov.pl.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań NSP 2021 – grafika II

Dzień Mamy w przedszkolu w Bereście

26 maja nasze najukochańsze Mamy miały swoje wielkie święto. Ze względu na tę uroczystość „Mała Bajeczka” odwiedziła dzieci w przedszkolu w Bereście i przeczytała im dwie idealne na tą okazję książki.

26 maja nasze najukochańsze Mamy miały swoje wielkie święto. Ze względu na tę uroczystość „Mała Bajeczka” odwiedziła dzieci w przedszkolu w Bereście i przeczytała im dwie idealne na tą okazję książki. Pierwsza z nich pt. „Miłość” była skierowana do najmłodszej grupy i opowiadała o małym chłopczyku Archibaldzie, który tuż przed zaśnięciem zapragnął dowiedzieć się, czy jego Mama będzie go kochać przez całe życie. Oczywiście odpowiedź była twierdząca, a dodatkowo Mama podała mu całą masę różnych, często zabawnych, ale i pouczających przykładów swojej miłości do synka. Druga bajka nosiła tytuł „Jak Mama została Indianką”. Jest to piękna, mądra i wesoła historia o małym Ulfie, który wpada na pomysł zabawy w Indian i namawia do tego swoją Mamę. Od tej pory „Mała Cicha Stopa” i „Piękna Ryba” po ucieczce od bladych twarzy przeżywają razem wspaniałe przygody. Po wysłuchaniu tych opowieści przedszkolaki namalowały dla swoich fantastycznych Mam kolorowe bukiety i obiecały, że gdy będą je im wręczać mają je mocno przytulić i dać im wielkiego całusa. Do zobaczenia!

Lekcje biblioteczne w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Mochnaczce Wyżnej

18 maja pracownik biblioteki odwiedził dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Mochnaczce Wyżnej.

18 maja pracownik biblioteki odwiedził dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Mochnaczce Wyżnej. Przedszkolaki poznały dzielną Kasie, która pokonała swoje lęki, dzieci z klasy pierwszej  i drugiej dowiedziały się, że Brudziołek stał się Czyścioszkiem i zerwał z brudem w swoim życiu, uczniowie klasy trzeciej usłyszały legendę o diabelskim kamieniu. Dzieci były bardzo zainteresowane  i aktywnie uczestniczyły w zajęciach.

nikifor1

 

Lekcje biblioteczne on-line w bibliotece w Piorunce

W dniu 18 maja dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Z. Wodeckiego w Piorunce połączyły się on – line na lekcjach bibliotecznych z naszą biblioteką pod góra Parkową.

W dniu 18 maja dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Z. Wodeckiego w Piorunce połączyły się on – line na lekcjach bibliotecznych z naszą biblioteką pod góra Parkową. Spotkaliśmy się z przedszkolakami i klasami od pierwszej do ósmej. Dzieci potkały się za pomocą teatrzyku kamishibai z:  Brudziołkiem, który stał się Czyścioszkiem, poznały życiorys naszego wybitnego malarza prymitywisty – Nikifora jak również posłuchały legendy o diabelskim kamieniu. Dzieci żywo uczestniczyły w zajęciach zdalnych.

brudz

A co Ty możesz zrobić dla swojej biblioteki?

Weź udział w wyjątkowej akcji pt. A co Ty możesz zrobić dla swojej biblioteki?

Weź udział w wyjątkowej akcji pt. A co Ty możesz zrobić dla swojej biblioteki?

Wystarczy do 26 maja wysłać pracę pt. Ja i IBUK Libra w jednej z trzech technik na adres: konkurs@pwn.pl  Wystarczy zrobić zdjęcie, stworzyć grafikę lub nagrać wideo do 30 sekund.  Zwycięzca otrzyma książki PWN do kwoty 200 pln.   Dodatkowo ma prawo wskazać jedną bibliotekę, która jest klientem IBUKA Libry.    Wskazana przez zwycięzcę biblioteka otrzyma książki PWN do kwoty 300 pln oraz zestaw 40 zaczytanych podkładek do czytelni.    Komisja nagrodzi 6 prac oraz 6 bibliotek!!!

Szczegóły i regulamin konkursu na https://konkursy.pwn.pl

Na prace czekamy do 26 maja2021 r.

Rozstrzygnięcie nastąpi do 31 maja 2021 r.

Baner_Ibuk_1080x1080_0920_CC_v1

„Krynicka Kropelka” spotkanie on-line.

13 maja w Bibliotece Publicznej w Krynicy – Zdroju odbyła się lekcja biblioteczna w formie on – line dla 4 klasy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków.

13 maja w Bibliotece Publicznej w Krynicy – Zdroju odbyła się lekcja biblioteczna w formie on – line dla 4 klasy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków. Tematem zajęć było przybliżenie historii naszego miasta za pomocą teatrzyku kamishibai pt.: „Krynicka Kropelka”. Dzieci mogły poznać również sylwetki osób znanych i zasłużonych dla Krynicy. Uczniowie z żywym zainteresowaniem  zareagowały na treści przedstawione na zajęciach i wykazały chęć odwiedzin naszej biblioteki. Zatem do zobaczenia !

Z książką do przedszkola. Rodzina jest najważniejsza.

W czwartek, 13 maja odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze z cyklu: Z książką do przedszkola. Są to comiesięczne wizyty jakie składa Filia 1 w Integracyjnym przedszkolu ” Przystań”.
Wielkimi krokami zbliżają się bardzo ważne święta, a mianowicie Dzień Mamy, Dzień Taty, Dzień Dziecka. Jest to doskonała okazja aby przeprowadzić biblioteczne zajęcia, których tematyka związana będzie z RODZINĄ. Na początku przedszkolaki zostały wprowadzone w temat za sprawą książki pt. „To co najbardziej lubię…Rodzina” autorstwa Trace Moroney. Porozmawialiśmy  na temat tego co to jest rodzina, kto ją tworzy, co ona nam daje itp. Przedszkolaki wzięły również udział w różnych zabawach takich jak:  „Wstaną dzieci, których…”. Polegała ona na tym, że wstawały kolejno dzieci, których mama ma np. niebieskie oczy, których tata ma wąsy itp.. Bardzo podobał się wszystkim masażyk „W mojej rodzinie” w którym dzieci wykonywały sobie masaż pleców wykonując palcami odpowiednie ruchy w ramach zasady: W mojej rodzinie każdy chodzi inaczej. Poznały również zawiłości nazw poszczególnych członków rodziny, układały rodzinne puzzle oraz odtańczyły taniec Dzielmy się radością. Na koniec każda z grup otrzymała mega rodzinną kolorowankę, którą przepięknie pomalowały.

 

„Najpiękniejsze Legendy Krakowskie”

Z okazji odbywającego się (8-15 maja) Tygodnia Bibliotek w czwartek 13 maja Biblioteka w Bereście we współpracy z Biblioteką Szkolną przygotowała spotkanie podczas którego uczniowie z klas I, II i III poznali kilka kolejnych interesujących legend.

Z okazji odbywającego się (8-15 maja) Tygodnia Bibliotek w czwartek 13 maja Biblioteka w Bereście we współpracy z Biblioteką Szkolną przygotowała spotkanie podczas którego uczniowie z klas I, II i III poznali kilka kolejnych interesujących legend. Tym razem dzieci usłyszały cztery niezwykłe krakowskie historie: „Krakowianka o modrych oczach”, „Królewski Rzeźbiarz”, a także „Warkocz królewny Wisły” i „Kalina córka czarownicy”. Te mądre i pouczające opowiadania pochodzą z książki Marty Juzy-Jakubowskiej pt. „Najpiękniejsze Legendy”. Następnie dzieci dostały zadanie rozwiązania podchwytliwej krzyżówki związanej z przygodami poznanych bohaterów i odgadnięcia trudnego hasła, z czym poradziły sobie wyśmienicie. Na zakończenie namalowały kolorowe prace plastyczne za co w nagrodę otrzymały oryginalne zakładki do książek i słodką przekąskę.

 

 

 

„Scooby-Doo Twój najlepszy przyjaciel”

W czasie trwającego właśnie Tygodnia Bibliotek „Mała Bajeczka” oraz pluszowy Pan Borsuk w środę 12 maja złożyły wizytę w przedszkolu w Bereście.

W czasie trwającego właśnie Tygodnia Bibliotek „Mała Bajeczka” oraz pluszowy Pan Borsuk w środę 12 maja złożyły wizytę w przedszkolu w Bereście. Podczas spotkania z maluchami sympatyczny zwierzak przeczytał najmłodszym bajkę o jednym z najpopularniejszych animowanych bohaterów, wesołym psie Scooby-Doo. W pełnej kolorowych ilustracji książce autorka Aleksandra Michałowska zawarła cztery tomiki wierszy. W pierwszym „Wspólna Zabawa” koleżanki Scooby’ego Velma i Daphne m.in. wykonały dla niego piękny wianek, a następnie uczyły go dobrych manier. W drugim „Scooby Sportowiec” razem z przyjaciółmi przeżył mnóstwo dobrej zabawy grając w baseball, koszykówkę, rugby i piłkę nożną. W trzecim „Wyprawa do Zoo” milutki psiak zaprzyjaźnił się z wysoką żyrafą i figlarnymi małpkami, a w ostatnim „Scooby pomaga innym” nasz bohater dawał przykład odwagi wcielając się w łapiącego rabusiów policjanta i gaszącego groźny pożar strażaka. Po wysłuchaniu tej opowieści przedszkolaki narysowały piękne portrety Scoobiego. Pan Borsuk natomiast opowiedział im i zaprosił je do pełnej niezwykłych bajek Biblioteki, a na zakończenie podarował pamiątkowe zakładki i słodkie lizaki. Do zobaczenia!

Fot. Renata Kasprzyk