WYSTAWA Dr Michał Zieleniewski – wystawy: plenerowa i online

Wystawa przygotowana w 2021 r. w związku  z rocznicami - 200. urodzin i 125. śmierci dra Michała Zieleniewskiego (1821-1896). Mateusz Michał Zieleniewski przez 30 lat pełnił funkcję lekarza zdrojowego w Krynicy. Ekspozycja przybliża Jego działalność na rzecz rozwoju uzdrowiska, starania o rozszerzenie i unowocześnienie lecznictwa uzdrowiskowego, popularyzację polskich zakładów zdrojowych, a także samej Krynicy.  Pokazuje zakład kąpielowy z II połowy XIX w., unikalne, nieznane widoki zakładu zdrojowego, w tym najstarsze zdjęcia Krynicy z 1862 r. ze zbiorów m. in. Biblioteki Kórnickiej PAN i Biblioteki Jagiellońskiej. Na wystawie znalazły się także zdjęcia i informacje o rodzinie dra Michała Zieleniewskiego, m. in. znanym rodzie krakowskich właścicieli fabryki maszyn Zieleniewskich.

Wystawę pt. Dr Michał Zieleniewski – twórca świetności Krynicy,  można oglądać obecnie w plenerze (w Parku M. Dukieta, niedaleko fontanny)

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, program Patriotyzm Jutra.

Logo MKDNiSmhp2Web